Aile !!!

Ne zamandır düşündüğüm bir tez var kafamda (Her ne kadar bunu Tuğrul’la konuşsam ve konu tamamen bir espiri mevzusuna dönsede) ben bu tezimde çok ciddiyim!!!

Bence bir insanın hayatın da üç çok önemli olgu vardır, bunlar insanın bütün hayatını etkiler. Peki bunlar nemi? Eş, iş ve aile. Bunların arasında ise en önemlisi ailedir, bunun ise bir kaç nedeni vardır.

Birincisi;  İnsanın karakter temeli ailede atılır, bir çocuğun yapısı ailesinin şekillendirdiği doğrultuda gider ve bu temel nasıl atılmışsa bundan sonrası da o doğrultuda yol alır.Eğer yanlış bir temel atılmış bir çocuk yıllar sonra doğru bir şeyler inşa etmek istese bile bu çok zordur, hatta imkansızdır.

Daha önce yazdığım gibi bütün hayatın doğrularını yanlışlarını bize yüklenen kavramlardan yaşarız işte bu kavramlar bize ailede yükleniyor, tabi bunlar farkında olmadan gerçekleşiyor, çocuğun gözlemleriyle, tespitleriyle beynine işleniyor.Ailemizin kavramlarında sıkıntı varsa, dünyayı algılamalarında büyük kavram yanlışları varsa bu yanlışlar doğal olarak ve maalesef ister istemez çocuğa da sirayet edecektir.

Çocuğun karakteri ailede işleniyor, vicdan sahibi olması, duyarlı olması, çalışkan olması, saygılı olması, girişken olması, çekingen olması yada bunların tam tersleri duyarsız olması, vicdansız olması vs. vs.

İkincisi; bu üç olgudan ailenin en önemli olma sebeplerinden en önemlisi; “Ailemizi Biz Seçemeyiz”, Eşimizi biz seçeriz, işimizi biz seçeriz, arkadaşlarımızı, sosyal çevremizi biz seçeriz ama ailemizi biz seçemeyiz.  Seçemediğimiz bu aile bize bir karakter kazandırır, kişilik kazandırır bütün kimliğimizi oluşturur ve bütün hayatımızı şekillendirir.

Kimileri için seçemediğimiz ailemiz bir faciadır, kendileri yanlışlar içindeyken o yanlışlar içinden sizin doğru şeyler yapmanızı bekler, ailenizin kendi karakteri oturtamamışken, kendi yaşantısını oturtamamışken size doğru bir karakter doğru bir temel aktarması beklenemez.

Bir önceki yazımız olan Çorbasını Tatmadan Tuz Ekenlere başlıklı makalemizde farklı düşünceler, farklı kültürler ve ön yargılar hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Responses

  1. Bu konuda sonuna kadar katılıyorum. Karakterimizin %75'i 5 yaşımıza kadar benliğimize otururmuş. Yani aile ne ise çocukta onların kopyası olur. Bu yüzden DGS tayfası olarak kendimizi şanslı görüyorum. Bizim çocuklarda daha şanslı olur umarım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top