CATIA mı? Solidworks mü?

Nedenini bilmediğim bir kıyaslamadır bu? “-CATIA’mı daha iyi yoksa Solidworks mü daha iyi?”  Cevabı da her zaman farklı olur, herkes kendine göre cevap verir, kim hangi programı kullanıyorsa onu över, ötekisini yerer. Herkes olaya kendi bakış acısından bakar.

Üst düzey Solidworks ve CATIA kullanıcısı olarak, yani iki programa da hakim biri olarak, bu sorunun objektif cevabını rahatlıkla verebilirim.

* Öncelikle bu kıyaslamanın, bir spor  araba ile bir off-road jeepinin kıyaslanması olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yani tamamen yanlış bir kıyaslamadır. İkisinin ortak yönleri olsa da özel amaçlara doğrultusunda farklılıkları ile öne çıkarlar. Evet iki arabada sizi istediğiniz yerden diğer bir yere götürür, ama özel amaçlar için bu iki araçtan birini tercih etmeniz gerekmektedir.Örnek verecek olursak, devamlı olarak hız yapmak ve hız tutkusu için kullanacaksanız tabiki spor arabayı tercih etmelisiniz ama devamlı dağ, bayır yollarında kullanacaksanız jeepi tercih edersiniz. Burada önemli olan sizin özel ihtiyaçlarınızı iyi belirleyip ona göre bir araba almanız gerekmektedir.
Bu iki çizim programıda aynen böyledir. Evet temelde ikiside 3 boyutlu çizim, montaj v.b ihtiyacınızı giderir ama  sizin işletmenizin, firmanızın özel durumları sizin hangi programı seçmeniz gerektiğini belirler.
Bunun içindirki ben burada kıyaslama yapmayacağım. Programların artıları eksilerini yazacağım ve sizde bu artıları eksileri sizin özel ihtiyaçlarınıza göre değerlendirip kendiniz için doğru seçimi yapacaksınız.
Nedir bu artılar eksiler?
* CATIA daha kapsamlı ve daha geniş matematiksel bir alt yapıya sahiptir. CATIA’da komple bir boeing uçağını son civatasına kadar program şişmeden tasarlayabilirsiniz ama bunu Solidworks’te yapamazsınız, program şişmeye başlar. Solidworks’te ise yapacağınız tasarım bir makine yada sadece bir ürün düzeyinde olabilir. (Burada aynı donanımlara sahip bilgisayarlar üzerinde yapılan CATIA ve Solidworks tasarımlarından bahsediyorum).

* Solidworks’un assembly (Montaj) kısmı CATIA’ya kıyasla daha kullanıcı dostudur. CATIA’da ise daha karmaşık ve hızınızı yavaşlatacak tarzdadır.

* Yukarıda belirttiğim gibi Solidworks’te bütün aksamları dahil bir araba tasarlamanız CATIA kıyasla daha güçtür. CATIA’da bunu rahatlıkla yapabilirsiniz ve bu yüzden bütün otomotiv sanayisi CATIA kullanır (Mercedes, TOFAŞ, Renault, Otokar, Karsan vs. vs) ve dolayısıyla yan sanayide CATIA kullanmak zorundadır. (Otomotiv, Uçak, Gemi gibi kapsamlı işlerde CATIA tercih edilir) (An itibariyle firmalardan bir çoğuda NX’e geçmiş durumdadır, buda başka bir yazı konusudur)

* Yan sanayi olarak, ana sanayi hangi tasarım programını kullanıyorsa sizde onu kullanmak zorundasınızdır. Çünkü; CAD dataları ana sanayinin kullandığı programın formatında gelir, yan sanayi olarak “-Yok ben o programı kullanmıyorum, benim kullandığım formatta gönderin.” diyemezsiniz.

* Sektör olarak bir genelleme yapmak gerekirse; Otomotiv sanayi CATIA, makine sanayi ise ağırlıklı olarak Solidworks kullanır. Çünkü orta düzeyde bir makine tasarlamak için çok uygun, kullanışlı ve ucuz bir programdır. Piyasadan bir örnek verecek olursak, yıllardır solidworks kullanarak makinelerini tasarlayan Durmazlar Makina, tramway tasarımında CATIA’yı tercih etmiştir. Bu örnek aslındaherşeyi açıklamaktadır. “Biz 10 yıllarıdr solidworks kullanıyoruz ve bu programda tecrübelerimiz mevcut o yüzden tramvayı da solidworkste tasarlayalım dememişlerdir ve CATIA yatırımı yapmışlardır.”

* Solidworks’un daha kapsamlı ve daha kullanışlı bir standart parça kütüphanesi bulunmaktadır. Makine üreticileri, tasarımcıları için bu oldukça büyük bir avantajdır.

* Solidworks, CATIA’ya oranla ucuz bir programdır. Aynı özelliklere sahip solidworks ve CATIA  arasında 2-3 kata yakın fiyat farkı vardır.)

* CATIA’nın yüzey modülü solidwork’ün yüzey modülüne oranla kat kat iyidir. Eğer yüzeyle ilgili bir işiniz var ise solidworks’e yaklaşmamanız gerekmektedir. Doğru adres tartışmasız CATIA’dır.

* Yüzey modülünün çok iyi olmasından dolayı otomotiv sanayi CATIA kullanmaktadır. Otomotiv sanayinde solidworks görmeniz imkansızdır.

* Yüzey ile işi olan fabrikalar, atölyeler, kalıpçılar, tasarım merkezleri, trim ofisleri, yüzeyciler CATIA’yı tercih etmelidirler.

* Yukarıdaki maddlerde ikilemlik yaratan bir kısmı da burada açıklamak isterim.“Ben bir kalıp tasarımcısıyım, sadece ürün tasarımları ve bu ürünlerin kalıp tasarımlarını yapmaktayım (çok sayıda parçadan oluşan montajlarla bir tasarım yapmamaktayım) ama bu ürünleri de yüzeyleri kullanarak oluşturabiliyorum, firma olarak hangi programı tercih etmeliyim.”  Bu sorunun cevabı tartışmasız CATIA’dır.

* Solidworks’ün Türkçe kullanım özelliği bulunmaktadır. CATIA’da böyle birşey yoktur. (Bunun bir avantaj veya dezavantaj olacağını düşünmüyorum)

Kısacası işletmenize bir tasarım programı alırken bu maddelere dikkat etmelisiniz. Örnek verecek olursam; Büyük tasarımlar yapmayan bir fabrikanın başındasınız, körü körüne CATIA’nın daha geniş bir alt yapısı var  diye 2 kat daha pahalı bir program almanın anlamı yok. Yada tam tersi, çok yüksek sayıda parçalardan oluşan bir iş makinesi tasarlıyorsunuz o zamanda Solidworks kullamanın bir mantığı yok veya yüzey ile kalıp tasarımı yapmaktasınız o zamanda CATIA’yı tercih etmelisiniz ama herhangi bir ana sanayiye çalışıyorsanız sizin işiniz ne olursa olsun o ana sanayinin programını kullanmak zorundasınız.

Özet olarak; Özel ihtiyaçlarınıza göre hangi tasarım programı optimum düzeyde işinizi görüyorsa onu tercih etmelisiniz.

3 Ocak 2012 tarihinde yazdığım yazıya eklemeler ve  düzeltmeler yaparak tekrardan yayınlıyorum.
Belirtmek isterim ki aradan geçen bu 4 yıl içerisinde CATIA V6 & ENOVIA V6 kullandım, daha sonra makine sektöründe solidworks’ü kullanarak tasarımlar yaptım, şimdi ise CATIA V5 kullanarak savunma sanayinde tasarımlar yapmaktayım. 
NOT: Bloglarda benim başlattığım bir yazı dizisidir bu ve lütfen başka yerlerde yazan “CATIA’nın mouse kullanımı ne biçim, tabiki solidworks” veya “Solidworks ne ya, renkli renkli, CATIA daha ağır duruyor, tabi ki CATIA gibi yazılardan, yorumları ciddiye almayın)

Bir önceki yazımız olan Makine Mühendisi ve Solidworks başlıklı makalemizde Makine mühendisi ne iş yapar, makine mühendisi ne yapar ve makine mühendisi ve CATİA hakkında bilgiler verilmektedir.

13 Responses

 1. Solidworks ve catia programını hangi bilgisiz cahil teknik eleman birbiriyle karşılaştırır anlamadım.?
  SolidWorks mü Caia mı diy bir soru sormak bile cahilliktir be…

  1. Asıl cahillik; bir konuda keskin fikirlere sahip olmaktır,
   Asıl Cahillik; bir konuda %100 emin olduğuna inanmaktır.
   hayatta hiç bir şey net hatlarla birbirinden ayrılmazken sizin bu net tavrınız asıl cahilliktir…
   Site sahibi Orkan BURAN

  2. Bu yazılımlar hakkında hiç bilgisi olmayan için fikir verebilen bu değerli yorumlara neden hakaret edersiniz ki

  3. ben direk senin bu aşağıladığın soruyu internette arayarak Orkan beyin açıklayıcı ve net bilgisine ulaştım çokta kararında bu bilgi ne eksik ne fazla benim için çünkü ben teknik eleman değilim . ama sizin bu çok cahilsiniz keşke ölseniz tarzı yaklaşımınız 0-6 yaş grubu seviyesinde olmuş. Yazarada ekstra teşekkürler.

 2. Metni hazırlayan arkadaşa çok teşekkür ederim gayet güzel açıklamış. Bence iki program da tasarım için olduğundan karşılaştırılması mümkündür. Eğer soru "Catia'mı Photoshop'mu" şeklinde ayrı kulvarlarda iki program arasında olsaydı Zekai arkadaşımız bir nebze de olsa haklı olabilirdi fakat bu şekilde konuşma hakkını da tanımazdı. Tekrardan teşekkür ederim Orkan kardeş.

 3. Hayirli günler,

  Belki buraya yorum yazmam biraz dogru olmasada, sormam gereken bir sorum var.

  Bana Catia V5 ' calisacak eleman lazim. Nerede bulabilirim??

  Her türlü bilgiye tesekkür ederim.

  1. Peki bu eleman hangi seviyede istiyorsunuz, mühendismi, meslek lisesi yoksa MYO mu ve hangi şehirdesiniz? Bu detayları da verirseniz size yardımım olabilir diye düşünüyorum… İsterseniz orkanburan@gmail.com dan özel mesajda atabilirsiniz…

 4. Blogunuzu beğendim.. Yazılarınızda bilgilendirici ve güzel.. Tasarım ile ilgili bir mühendis olarak takibi hak eden, takip edenlerin faydalanacağı bir platform.. tşkler..

 5. zekai arkadaş yanlış yolda, bizi bağışlasın biz cahiliz öğrenmek isteriz, zekai arkadaş bu siteye girip "ben çok akıllı biriyim oysa siz de nekadar cahilsiniz, solid ile catia kıyaslanırmı" diye zamanını biz cahillere ayrımasın.

 6. yaptığınız kıyaslama gerçekten işe yarar , aradığım cevabı buldum kıyaslama yapmanın mantığını biliyorsun okanburan arkadaş oysa catia mı solid mi yazıp araştırdığımda çok gereksiz ve aradığın cevabı bulamadığın karşılaştırma yazıları çıkıyo ,,, Tşekrrler

 7. Merhaba ben 34 yaşındayım.meslek yüksek okulu makine 2002 mezunuyum. Düz lise okudum. Yakın zamanda özel ders olarak teknik resim ve geometrik toleranslar eğitimi aldım. 2010 yılında autocad kursuna gittim. Kalıp tasarım bilgim yok. Şİmdiye kadar vasıfsız işçilik yaptım. Yani üretim elemanıydım. Benim sorum şu arkadaşlar : ben bu saatten sonra catia öğrenebilirmiyim. Catia kursuna gitsem boşuna mı para vermiş olurum. En az ne kadar zamanda öğrenip iş bulabilirim. Ne tavsiye edersiniz yorumlarınızı bekliyorum. Herkese kolay gelsin iyi çalışmalar arkadaşlar

  1. temel windows kullanabiliyorsan catia yı öğrenmek için önünde bir engel yok Kenan hocam. 60 saatlik kurslar var en azından temeli atar oradanda kendin derinlere inebilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top