CATIA’nın Sonunun Başlangıcı mı?

Evet belki başlık biraz sert oldu, özellikle “CATIA’nın Sonu” belki biraz abartılı aslında bu başlığı şöyle hafifletebiliriz; “CATIA’nın Gerilemesinin, Otoriterliğinin Bitişinin Başlangıcı mı?” Peki bu CATIA nın tahtını sarsan program hangisi? Neden bunca yıl ortalıklarda yoktu da şimdi birden popüler oldu? Yıllarca lider olan CATIA’yı nasıl sarstı? Bu program Siemens’in NX’i.

Yazımda bu iki programı kıyaslayacağım ama daha önceden yapmış olduğumu CATIA – Solidworks kıyaslaması gibi olmayacak (Bu yazım için Tıklayınız). Yani iki programın becerilerini, yeteneklerini kıyaslamayacağım ve zaten de NX CATIA’nın tahtını üstün yetenekleriyle sarsmadı.

Öncelikle bu iki programı kıyaslamadan CATIA’nın bir özeti yapmalıyım;

+ Otomotiv ana sanayinde kullanılan lider program. Hatta neredeyse otomotivde kullanılan tek program(dı).

+ Fransız menşeyli bir program.

+ Gerçekten üstün yeteneklere sahip bir program (özellikle yüzey modülünde gerçekten lider)

+ Kendi uzman olmadığı konularda, konusunda uzman olan yazılımları bünyesine katıyor (Yapısal analizde zayıftı ve uzman olmadığı konuda  çabalamaktansa ABAQUS’ü
satın aldı.

+ Derin bir matematiksel alt yapıya sahip, yazılım olarak gerçekten çok güçlü bir program.

+ CATIA V6 ile CAD konusuna yeni bir bakış getireceği ortada (Büyük değişikliklere hazır olun!!)

+ PLM konusunda ciddi girişimleri mevcut. Bu konuda da lider olmaya aday özellikle de CATIA V6 ile birlikte.

Bunların yanında belkide tek dezavantajı oldukça pahalı olması (Özellikle NX’e göre pahalı bir program)

Yukarıda yazdıklarım CATIA’nın artıları ve bunlar su götürmez doğrular ve işte benimde bahsetmek istediğim durum ise tamamen bunların dışında. Ben burada NX’in artılarını, yetenekleri yazıp bir kıyas içine girmeyeceğim. Benim bahsedeceğim konular ise daha derin ve psikolojik diyebilirim.

İlk olarak sorularla başlayalım ve soruları içinizden kendi kendinize cevaplarken NX’in neden CATIA’nın tahtını sarstığını nlayacaksınız.

+ Dünya’da makine denildiğinde aklınıza hangi ülke geliyor.

+ Mühendislik denildiğinde hangi ülke geliyor

+ Otomotiv sanayinin lideri denildiğinde hangi ülke geliyor.

Bu üç sorunun da cevabı kesinlikle ; ALMANYA (bu ülkede mühendislik özellikle makine mühendisliği adete bir din.)

Peki NX hangi ülkenin programı ? (Siemens Unıgraphics NX) Cevap; ALMANYA

Peki sizce Avrupanın en milliyetçi ülkesi hangisi (Tabi bu bahsettiğim milliyetçilik kafa tası, ırk milliyetçiliği değil) Almanya’ya gidenler bilir, Almanların kullandığı bütün ürünler Alman malıdır, yani sokağa çıkın MAN, Mercedes ten başka kamyon göremezsiniz WV, BMW’den başka araba göremezsiniz vs. vs.  İşte böyle bir ülke sizce Fransız malı bir yazılım kullanır mı? Bence hayır, çünkü özellikle Almanya’nın yazılım konusunda Amerikaya göre geride kaldığı ve bu devrimi yakalayamayacağı gibi bir korkusu var. Onun için özellikle yazılım konusunda gelişmek, millileşmek istiyorlar.


Yazımı toparlamak ve iddialı başlığımı kanıtlamak gerekirse, dev Alman otomotiv firmaları teker teker ve büyük bir hızla NX’e geçiyor (geçecek), dev beyaz eşya markaları NX geçiyor (geçecek), makine sanayi NX’e geçecek (geçecek), bizde ülke olarak, yan sanayi olarak, Almanya ortaklı çalışan firmalar olarak NX’e geçme zorunda kalacağız (ve geçeceğiz). Keza bunların bizzat şuan gerçekleşen örnekleri var; Şuan boeing firması Nx kullanıyor. Opel ve 2012 ile beraber Bmw ve mercedes araç tasarımlarında artık Nx i kullanmayı tercih ettiler. Tofaş’da yine NX var. Vestel haricinde tüm beyaz eşya firmalarında Nx var. TAI TEI yine NX kullanıyor. Samsung yurt savunma, hava savunma yine NX kullanıyor. İlk düşündüğümde aklıma gelen firmalar bunlar.

Özetin özeti; NX    CAD/CAM/CAE/PLM konusunda lider olacak ama üstün yeteneklerinde dolayı değil sadece ve sadece Alman milliyetçiliğinden dolayı olacak.

NOT; Yazıda çok vurgulamadım ama değinilmesi gereken bir konu daha var, NX CATIA’ya göre daha ucuz.

Bir önceki yazımız olan ENOVIA PLM Çözümleri başlıklı makalemizde c.a.t.i.a. enovia, cadem plm ve cadme hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top