Devrim Arabaları


Vizyona ilk girdiğinde belkide beklenen ilgiyi görmedi, yoğun istek üzerine tekrar vizyona girdi, ikinci vizyonda daha fazla gişe yaptı, değeri sonradan anlaşıldı diyebiliriz, ikinci vizyon için tekrar afiş hazırlandı, sponsorları bile değişti.

Bir mühendisin, teknisyenin bu işlere merakı olanın hatta hatta içinde biraz vatan sevgisi olanın muhakkak izlemesi gereken bir film.

Eminim bu filmi izlerken herkesin içi bir çız ediyordur, herkesin içi şişiyordur. En etkilendiğim repliğin sahnesini aşağıda paylaştım.

İkinci olarak ise;

– Ben hala anlamıyorum. Alt tarafı benzini bittiği için otomobil durdu, o da sadece 5 dakikalığına! Neticede Cemal Paşa bizim yaptığımız diğer otomobile binip gitmedi mi? Gitti! Neden meseleye böyle bakılmıyor?

– Gazeteleri görmedin mi oğlum? Kayıtlara böyle geçti artık. Bundan 50 yıl sonra Devrim arabası denildiği zaman herkes “Haa, o yürümeyen otomobil mi?” diyecek.

Aslında sıradan bir film değil, yakın tarihimizi anlatan bir belgesel diyebiliriz, araştırma iki yıl sürdü;

Yönetmen Tolga Örnek’in eline 4 yıl önce Aydın Engin’in ”Devrim”in hikayesinin anlatıldığı bir yazı dizisi geçti. Projeyi bütünüyle araştırmaya başlayan Örnek, Eskişehir Tülomsaş Fabrikası’nda orijinal otomobili gördü, teknik özelliklerini inceledi, döneme ait gazeteleri taradı ve halen hayatta olan mühendislerle görüşmeler yapılarak, 2 yılda araştırmasını tamamladı.

Murat Dişli ile sürdürülen yazma süreci tamamlandığında ortaya çıkan öykü sadece bir mühendislik öyküsü değil, insanı, dostluğu, inancı, dayanışmayı anlatan duygu yüklü bir senaryoya dönüştü. Seyirciye, Türk tarihinin unutulmuş bir sayfasından öte, cesur ve yürekli olağan insanların olağanüstü hikayesi sunuldu.

6 Responses

  1. Üretim yöntemleri dersini alırken bu filmi izlemiştim. Recep ustanın söylediği "Krom'u %1 arttırıp dik kalıba dökmeniz gerekli " repliği hoşuma gitmişti..

  2. Arabalarda benzin vardı da trene mi ne yüklerken boşaltmışlardı benzini , orayı anlamamıştım bi mantıksızlık var o kısımlarda.

    1. evet evet melhicim, o zaman trenler kömürle çalıştığı için ve siyah renkli arabayıda ateşin sıçrama ihtimali yüksek olan yere koyacaklardı bundan dolayı arabaya çok az benzin koydular…ve sonrası mahlum 🙁 🙁

  3. "Bundan 50 yıl sonra Devrim arabası denildiği zaman herkes “Haa, o yürümeyen otomobil mi?” diyecek." Herkes gerçekten de böyle hatırlıyor o arabaları…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top