DGS ve Ben

  • Belkide en kötüsü bi konu hakkında herkesin bilgi sahibi olmasıdır ve bu bilgiler her zaman yarım olur, çarpık olur, kulaktan dolma olur, unutulan yerler yanlış bilgilerle doldurulur ve zaten  bu yazıyı yazmama sebeb olan şey ise bizzat bu bilgi kirliliğini DGS’ye  (Dikey Geçiş Sınavı) hazırlanırken yaşamış olmam. Kime ne sorduysam; birinin ak dediğine diğeri kara dedi ve aklımı iyice karıştırdı. Onun için genellikle DGS de kafaları karıştıran sorunların çözümleri tek değil, kişiden kişiye göre değişiyor, sınava hazırlanan kişinin geçmiş eğitim hayatına göre cevaplar değişiyor, sınava hazırlanan kişinin cevabını aradığı ilk soru “- sınav zor mu? kolay mı?” işte bu sorunun cevabı “- Kime göre? Neye göre?” ve bende bu cevapların hepsini kendi koşullarımı açıklayarak verecem

  • ve böylelikle benim durumumu kıstas alarak kafalardaki sorunlara cevap vermiş olurum.
  • İlk olarak kendi eğitim geçmişimle başlarsam en iyisi olur, endüstri meslek lisesi okuyup ve ardından sınavsız geçiş yaparak 2 yıllık bir MYO ya başladım (burada lisenin ve iki yıllıkların isimlerin hiç bir anlam değeri yok, önemli olan düz lise veya süper lise vs. mezunu olmadığımı vurgulamak, iki yıllık deseniz zaten bütün 2 yıllıkların eğitimi ortada bundan dolayı iki yıllığında adını da vermeye gerek yok, asıl amacımızdan sapmamak için bunları vermemek daha mantıklı)  Endüstri meslek liselerinde alınan eğitim, verilen matematik bilgisi, türkçe bilgisi ortada bunun için eğer bu liseden mezun iseniz temel sıfır diyebilirisiniz ama bunun dışındaki liseden mezunsanız sırasıyla teknik lise, anadolu teknik lise, düz lise, süper lise, anadolu lisesi gibi, DGS için katlanarak artan bi matematik seviyesine sahipsiniz demektir.
  • 2 yıılık üniversitenin verdiği eğitim mesleki bilgilerden  öteye geçemediği için, burdaki alınan bilgilerin DGS ile uzaktan yakından alakası yok bundan dolayıdır ki, bu kısmın hiç bi önemi yok ve bende zaten hiç değinmiyorum.
  • DGS sınavının içeriğinden bahsedecek olursak 80 matematik 80 türkçeden oluşan bi sınav ve matematiğin tamamen OKS  ve/veya ALES düzeyinde olduğu, tükrçenin ise uzun paragraflardan oluşan sadece okuduğunu anlamlandırmaya yönelik soruların oluştuğu bir sınav.
  • Peki benim seviyemdeki biri nasıl bu sınavı kazandı? 2 yıılık bi dershane macerası, matematik için tamemen ALES ve OKS kitaplarına yönelme, çıkmış DGS ve ALES sorularını çözmek, KPSS matematik kısmına bi göz atmak, türkçe için okuyabilidiğim kadar roman, hikaye, deneme, gazete, dergi yani tükçe için sadece ve sadece okumak, okumak, okumak. Sayısal ve sözel mantık soruları için sudoku çözümü, beyin sporu yapacak bir takım bulmacalar.
  • Bunun dışında burada disiplinli çalışma gibi şeyleri yazmıcam, bu gibi konular genel temel çalışma ile ilgili durumlar. Ben sadece DGS deki, benim seviyemin nasıl kazandığını en özetten yazmak istedim.

Bir önceki yazımız olan Finaller... başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top