DIETER RAMS

Apple tasarımlarını beğeniyor musunuz, “Steve JOBS’un tasarımları bir başka” diyor musunuz? Aslında Apple’ın tasarımcısı Jobs değil Jonathan IVE’dir eğer hayransanız onun tasarımlarına hayransınızıdır demektir.

Gerçekten de son yıllara damgasına vuran tasarımlar yaratıldı, bütün el attığı kulvarlarda bakış acımızı değiştir, telefon algımızı değiştirdi mesela.

Peki,yazının başlığı neden Dieter RAMS, girişi STEVE JOBS ve tasarımları?  Aslında bu yazının “Esas oğlanı” Dieter RAMS. Peki Apple ve Dieter RAMS arasında nasıl bir benzerlik var? Çok kibar söylemek gerekirse benzerlik tamamen “ESİNLENME” 🙂

Bu yazıda araştıra bildiğim kadar Dieter RAMS’i anlatacağım, esinlenme kısmını ise foroğraflara bırakacağım ve aradaki esinlenmeyi gözlerinizle göreceksiniz ve “Esinlenme”mi, “Arak”mı olduğuna siz karar verin.

Dieter Rams, elektronik ev aletleri üreticisi Braun‘un ürün tasarımcısıdır. 1955 yılında mimar olarak çalışmaya başladığı Braun’da 1961 yılında ürün tasarımı bölümünün başına geçmiştir. Rams 1950’lerde Almanya’daki işlevsel tasarım anlayışının kilit isimlerinden biri olmuştur. Tasarladığı ürünlerin temiz, basit ve akılcı oluşu bu anlayışın ispatıdır.

Dieter Rams “İyi Tasarımı” 10 ilke altında sıralamıştır:

  • İyi tasarım yaratıcıdır.
  • İyi tasarım ürünü kullanışlı yapar.
  • İyi tasarım estetiktir.
  • İyi tasarım ürünü anlamamıza yardımcı olur.
  • İyi tasarım fazla öne çıkmaz.
  • İyi tasarım dürüsttür.
  • İyi tasarım dayanıklıdır.
  • İyi tasarım son detayına kadar uyumludur.
  • İyi tasarım çevrecidir.
  • İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarımdır.

Dieter Rams ilkeleri;
20. yüzyılda ürün tasarımına yön veren isimlerden Dieter Rams “İyi Tasarımı” 10 ilke ile tanımlayarak tasarımcılara yol göstermiştir:

İyi tasarım yaratıcıdır.
Varolan ürünlerin formlarını kopyalamaz veya sadece yenilik olsun diye form yaratmaz. Ürünün fonksiyonlarında yaratıcılığın ruhu gözükmelidir. Mevcut teknolojik gelişmeler yeni yaratıcı çözümler sunmaya olanak sağlamaktadır.


İyi tasarım ürünü kullanışlı yapar.
Ürün kullanılmak için satın alınır. Ürün ana işlevi ve yardımcı işlevleri için belirli bir amaca hizmet etmelidir. Ürünün kullanılabilirliği ile faydasını optimize etmek tasarımın en önemli görevidir.


İyi tasarım estetiktir.
Hergün kullandığımız ürünler bizim ruh halimizi etkilediği için, ürünün estetik kalitesi onun kullanışlılığının ayrılmaz bir parçasıdır.


İyi tasarım ürünü anlamamıza yardımcı olur.
Tasarım ürünün yapısını açığa kavuşturmalıdır. Daha iyi tasarım ürünün konuşmasını sağlar. En iyi tasarım ürünün kendi kendiliğinden anlaşılmasını sağlar.


İyi tasarım fazla öne çıkmaz.
Ürünlerin amacı araç olarak kullanılmaktır. Sanat eseri olmadıkları gibi dekoratif obje de değildirler. Kullanıcının kendini ifadesine izin vermek için tasarımları tarafsız ve kontrollü olmalıdır.


İyi tasarım dürüsttür.
Tasarım ürünü gerçekte olduğundan daha yaratıcı, daha güçlü veya daha değerli yapmaya çalışmamalı. Tüketiciye tutamayacağı sözler vermemeli.


İyi tasarım dayanıklıdır.
İyi tasarım kısa süre içierisinde moda dışı olacak trendleri izlemez. Günümüzün çabuk tüketen toplumunda iyi tasarlanmış ürünler, kısa hayatlı sıradan ürünlerden dikkat çekici bir biçimde ayrılır.


İyi tasarım son detayına kadar uyumludur.
Tasarımda hiçbirşey keyfi olmamalıdır. Tasarım sürecinin eksiksiz ve hatasız olması, kullanıcıya verilen saygıyı gösterir.


İyi tasarım çevrecidir.
Tasarım mantıklı hammadde kullanımına ve dengeli bir çevreye katkıda bulunmalıdır. Sadece gerçek kirliliğe değil, görsel kirliliğe ve çevrenin yok edilmesine de karşı durulmalıdır.


İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarımdır.
Az olan daha iyidir. Çünkü esas bakış açılarına konsantre olmayı ve gerekli olmayanlar ile külfetini çektirmemeyi sağlar. Sadeliğe ve basitliğe dönün.

 

Bir önceki yazımız olan Kötü iş nasıl sıradanlaştı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top