Elektrik Motor Yapımı

2. sınıfta elektrik ve elektronoğin temelleri dersinde ödev olarak yaptığımız elektrik motoru yapımını adım adım anlatacağım.

Öncelikle bu ödev Uludağ Üniversitesi, Makine Mühendisliği bölümünde elektrik ve elektronoğin temelleri dersini alanlar için iyi ve yeterli bir kaynak olacaktır.

Biz bu ödevi yaptığımızda karşımıza hep yabancı kaynaklar çıkmıştı ve motorun yapısının algılanması ve yapılması biraz vakit almıştı, umarım birazdan yazacağım bilgiler herkese faydalı olur.

Öncelikle motoru temel prensip bazında hayata geçireceğimizi söylemek isterim.Peki nedir bu prensip;

Motor Prensibi; Manyetik alan içerisinde bulunan iletkene akım uygulanırsa iletkene kuvvet etki eder.

Karmaşık bir cümle gibi gözüksede anlayarak okuyunca ve birazdan yapacağımız uygulamalarda da görünce prensibin mantığını daha iyi anlayacaksınız.

Peki elektrik motorunu yapabilmemiz için gerekli malzemeler;

1) 2 adet 1.2 V kalem pil
2) Mıknatıs
3) Pil yuvası
4) Anahtar
5) 2 Adet çengelli iğne
6) Bakır tel (0.35 mikron – 1.5 metre uzunluğunda)

Bu malzemelerden bulunması zor olanlar ; mıknatıs ve uygun bakır tel. Mıknatısı hoparlörlerden sökebilirsiniz yada organize sanayi bölgelerinde ki elektronikçiler de bulabilirsiniz. Bakır teli ise bobinçilerden bulabilirsiniz.

Çalışma Prensibi; Manyetik alan içerisinde bulunan bobine sarılmış olan iletkene yarık bilezik ve fırçalar yardımıyla akım sürülmektedir ve iletkene kuvvet etki eder, bu kuvvette bobin üzerinde moment oluşur.

Yapım aşaması; Bütün malzemeleri temin ettikten sonra yapıma başlıyoruz. Mıknatıs ile bir manyetik alan oluşturuyoruz ve çengelli iğneler yardımı ile sardığımız bakır teli yukarıda (boşlukta) tutuyoruz ve 2 adet 1.2 V luk pille manyetik alan içerisinde bulunan bakır tele akım uyguluyoruz ve bu tel üzerinde moment oluşuyor ve bakır telimiz dönüyor. Pil ile bakır tel arasına döşediğimiz kabloya anahtar koyuyoruz ve bu bize uygulamada kolaylık sağlıyor. Özet olarak uygulaması bu şekilde, resimlerle birlikte yazıları takip ederseniz yapım aşamasını daha iyi anlarsınız.

Bütün bu uygulamaları yaptığımızda karşıma çıkan sıkıntıları da yazmak gerekirse, sardığımız tel dönmedi,  bunun nedenleri ise, telin güzel sarılmaması, teli resimdeki gibi elips şeklinde sararsanız merkez kaç kuvveti etkisiyle daha güzel bir dönme elde edersiniz. ikinci önemli nokta ise; bakır telin çengelli iğneye değdiği yeri güzel yalıtmak (Ben bütün teli yalıtmıştım) yalıtma işlemini ise teli yakarak veya kazıyarak rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Arkadaşlar bütün elektrik motorları bu prensipte çalışır, eğer imkanınız varsa alın bir oyuncak araba moturunu açıp içini inceleyin yada açın bir torna tezgahının motorunu inceleyin hepsinde aynı yapıyı göreceksiniz.

En yakın zamanda motor yapımı videosunu da paylaşacağım.

Bir önceki yazımız olan Ve BUTGEM... başlıklı makalemizde BEGEV, BEGEV hakkında ve BUTGEM hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Responses

  1. Süper olmuş vallahi. Tel sargısına ekstra önem verilmeli. Neredeyse tüm sınıfın genel sorunuydu. Resimli anlatım, başka yerde yok, ilk sende 🙂

  2. Saol ilhancım, resimli anlatım sadece burada 🙂 🙂 istanbuldan sistemi getiricem bide video çekicem, türkçe video kaynakta olsun…
    evet tel sargı önemli..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top