Fikircik

Aşk ile ile ilgili ilk yazımı geçenlerde yazdım, bir şeyler karalamak istemiştim ama gelen yorumlarda sonra çok başarılı bir yazı olmadığını anladım, “Yazı kötü olmuş.” diye tepkiler aldım. İçimden geçenleri, bir arkadaşımın gerçek bir olayından yola çıkarak yazmıştım. Bazı arkadaşlarım, o yazımda kendimi anlattığımı ama söylemediğim için bir arkadaşım üzerinde yazımı yazdığımı düşünmüşler. Bunlardan dolayı düşündüm neden acaba etkili bir yazı yazamadım diye?

Sonuç: Korkularımın, başarısızlıkların üzerine gidiyorum ve ilişkiler ve aşkla ilgili aklımda olan ikinci konuyu da yazıyorum.

Çevremde iki ayrı fikir var. Birinci fikir; Bir ilişkideki çiftlerin ortak noktalarının olması lazım, bu ortak noktalar onları birbirine bağlar, aynı paydada buluşmak ilişkide ki mutluluğun sırrıdır vs. vs. Hatta bu fikri savunan bir arkadaşım karşısındaki partner adayının çayı dört şekerli içmesinin bile ortak özellik olduğunu savunuyor diyebilirim yada üniversitede aynı fakültede okumanın bile ortak özellik olduğunu ve hatta bunlardan dolayı “Biz birbirimiz için yaratılmışız.” derecesinde yakınlık hissediyor. İkinci fikir; Bu fikri kısaca özetlemek gerekirse ilk fikrin tam tersini savunuyor.Aynı değil, ayrı noktalarda buluşmak ilişki için daha iyidir, ilişki dinamikliğini kaybetmez vs. vs (Bu iki fikir hakkında daha çok uzun örnekler yazılabilir ama burada önemli olan bu fikirleri mantığını anlatabilmekti)

Gelelim siyah ile beyaz kadar keskin olan bu iki zıt fikrin ortak noktalarını bulmaya ve iki fikir arasına biraz gri tonlar atmaya.

Kendi fikrimi çok kısa özetlemek gerekirse önemli olan “Farklı yerlerden bakıp aynı şeyleri görebilmektir.”, “Aynı dünyaların insanı olup farklı renklere sahip olmaktır”. Ortak paydalar özelde değil genel anlamda aynı doğrultuda olmalı.Daha açıklayıcı ve daha spesifik örnekler vermek gerekirse ilişkideki çiftler ikisi de müzik dinlemeyi sevmeli ama bunların türleri farklı olabilir yada çiftlerin hobileri olmalı ama bu hobiler tamamen zıt şeylerde olabilir yani önemli olan ve iki çifti buluşturan “ŞEY” ikisinin de hobi sahibi olmasıdır veya ikisininde müzikten hoşlanmasıdır vs. vs.

NOT: Bu yazım “olmalıdır”, “böyledir” gibi kesin ifadeler içermiş. Böyle keskin fikir sahibi tipleri hiç sevmem ama bu yazıda böyle olsun.

NOT: Aşkın, sevginin, ilişkilerin böyle bir matematiği, bir formülü yoktur. Bunları yapanlar mutlu olur diye bir kaidede yoktur. Bunlar sadece küçücücük fikircikler.

Bir önceki yazımız olan "Aç kalın, budala kalın." başlıklı makalemizde aç kalın aptal kalın, steve jobs ve steve jobs başarı öyküsü hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top