For Google

Son zamanlarda aklımda olan ve geçtiğimiz günlerde Google ex-CEO’su Eric Schmidt’in, All things digital konferansında yaptığı açıklamalardan sonra benim için daha da netleşen bir konuda düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eric konuşmasında özetle “Facebook’la birlikte hareket etmek için çok uğraştık ama kabul etmediler, biz de kendi sosyal uygulamalarımızı geliştirmeye çalıştık” dedi ve bu uğurda yapılan Google Wave, Google Buzz gibi birçok proje olduğundan ve bu projelerin beklenen kitlelere ulaşamayıp, başarısız olduğundan bahsetti.

Google’ın dünya çapında en çok kullanılan servislerine/uygulamalarına baktığınızda Google Arama Motoru, Google Mail (Gmail), Google Docs, Android ve Google Chrome’u görürsünüz. Youtube’u Google’ın kendi geliştirmediği ve satın aldığı bir servis olduğu için bu saydıklarım arasına dahil etmiyorum.

Özetle Google’ın kendi geliştirdiği ve pazarda ciddi oranda kullanıma sahip ürünlerin neredeyse tamamı, Microsoft’un önceden pazara sunduğu fakat Google’ın daha iyisini yaparak Microsoft’u geçtiği alanlardaki ürünler.Hatta bu iş Google’ın mobil işletim sistemi Android tarafında o kadar ileri gitti ki, Apple’ında etkisiyle Microsoft’u Skype’ı almaya ve Nokia ile anlaşma yapmaya kadar itti.

Son günlerde ise Microsoft’un Nokia’yı almak için teklif götürdüğü gündemde.

Google üstte saydığım alanlarda bu kadar başarılıyken, işin diğer tarafına bakıldığında, Google’ın sosyal medyada var olabilmek için ortaya çıkardığı Google Profile, Google Buzz, Google Wave gibi birçok proje ise çok düşük kullanım oranlarında. Son dönemlerde Google, Buzz’da beklediği oranlara ulaşamayarak daha derli toplu bir yapıda “+1 projesini” açıkladı. Wave ise çok daha öncesinde sonlandırılmaya karar verilmişti. Yakın zamanda ise Google’ın Orkut üzerinde geliştirdiği Facebook benzeri bir uygulamanın son kullanılaca sunulacağından bahsediliyor.

Google’ın farketmediği ya da farketmekte geç kaldığı nokta Web 2.0 döneminin bitmek üzere olduğu. Bu günlerde ortaya çıkacak yeni bir “Facebook” türevi kimseyi heyecanlandırmayacaktır. Kimse baştan aşağıya tüm bilgilerini, fotoğraflarını, videolarını, yazılarını bu tip yeni bir sisteme aktarmak istemeyecektir.

Bu kısa özete bakıldığında Google’ın asıl başarılı olduğu alanın sosyal mecralar değilde, temel internet ihtiyaçları alanında olduğu bence aşikar. Bu nedenle Google’ın büyümeye devam etmesi için Microsoft’a karşı ürünü olmadığı alanlara odaklanması gerekiyor. Örneğin 15 Haziran’dan sonra piyasa sürülmesi beklenen Google’ın işletim sistemine sahip Samsung Chromebook serisinin başarılı olma ihtimali fazla.

Bu yüzden Google’ın Samsung ile işbirliği yaparak geliştirdiği Chromebook Serie 5′in Haziran ayında gireceği pazarda hızla pazar payı kapacağına ve Google’ın son dönemlerdeki en başarılı icraatı olacağına inanıyorum.

Bana göre Google, Microsoft’un rakibi olmaya devam ettikçe başarısını ve yakaladığı büyüme oranlarını sürdürecektir.

Sosyal mecralarda var olmak için ise Youtube satın almasında olduğu gibi pazarın kabul ettiği ürünleri satın almalı ya da bu ürünlerle işbirliğine gitmesi gerekiyor. Yeni bir Amerika keşfi bu saatten sonra kimsenin ilgisini çekmez, boşa zaman kaybı olur.

Bir önceki yazımız olan Perşembenin gelişi çarşambadan... başlıklı makalemizde Kadına şiddet, kadına şiddet için ve kadına şiddet için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Responses

  1. Geri bildirim: Web 3.0 « Orkan BURAN
  2. Orkancım dediğin gibi Google'ın tek eksiği sosyal ağlarda yetersiz kalması. Ama zaten facebook var biz bu pazara girmeyelim düşüncesi yanlış olur, Google mantığına ters. Nasıl diğer alanlarda tüm rakiplerini geçtiyse, yakında facebook'la kapışacak düzeye gelir. İnternette hiç kimse rakipsiz kalmaz.

  3. yok ilhami google bence bu sosyal ağları tutturamaz gibi geliyor, al işte en büyük örnek plus, biz bile sayfa açtık ama resimlerimizi oraya koymaya üşendik, hiç bir arkadaşımız oraya gelmedi v.s v.s çünkü böyle sitelerde sadece gogle in çok iyi olması yetmiyor benim yakın çevreminde orada olması lazım falan flan

    ama her şeye rağmen I LOVE YOU GOOGLE 🙂 🙂

  4. Facebook'u geçmek kolay değil. Ama ona rakip olabilecek tek firmada GOOGLE 🙂 En azından sosyal ağ pastasından pay alır. Hem fotoğraf yarışması yaptı google plus, ben fotoğraflarımı yükledim bile :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top