Gurme

İlk olarak izlediğimiz dizide gördük (How i met your mother) acayip canımız çekti, ev arkadaşım aşerdi resmen çıktık bursa görükle’de aradık ama nafile, hayalimizle bulduğumuz arasında dağlar kadar fark vardı. Neden mi bahsediyorum; Hamburgerden daha doğrusu gurme hamburgerden bildiğimiz fast food hamburgerlerinden değil yani.

Acaba İstanbul’da bulabilir miydik? İllaki vardır ama en güzeli nerededir? Nasıl bulabiliriz, internetten arasak önümüze çok sonuç çıkıyor ama gerçek lezzet hangisinde. İşte tam böyle düşünürken, ayarlasak bu kadar tesadüf olmaz dedirten bir durum çıktı ve Türkiye’nin en iyi gurmesi Vedat Milor NTV’deki programında gurme hamburgerlerden bahetti ve işte aradığımız yeri bulmuştuk en sonunda.

Şimdi İstanbul’a ilk geldiğimde Vedat Milor’un en yüksek puan verdiği hamburgerciye gidiyoruz.

Peki o hamburgerci kim mi? Nerede mi?

Mano Burger deneyimi
Geçtiğimiz günlerde kuvvetle tavsiye edilen üç burgerci’yi denedim. Televizyondaki programımda puan verirken referans noktamı ülkenin genel düzeyi olarak tespit ediyorum. Diyelim aynı burgerler’i yurt dışında yesem 3 yıldız verdiğim yere 2, 4 verdiğim yere 3 verirdim. Burger’in kalın olması gerekir. İnce burger daha çok McDonald’s gibi franchise’lara yakışır. (Son 30 senede hiçbir franchise burger’i ağzıma koymadım) İstanbul’da denediklerim arasında, en beğendiğim burger ‘Mano’ oldu. Et çok ince ama en azından lezzetli, yağı yerinde ve sulu idi. (Çok az pişşin demek lazım) Ayrıca mangalda ve gerçek kömür ateşinde pişiren tek yerdi ve çift koydurunca et lezzeti damağınızda kalıyordu. Ekmekleri ince ve lezzetli ve kullandıkları malzemeler de iyi olduğu için gerekli dengeyi tutturmuşlardı. Kesinlikle ‘gurme’ burger değil bu. Kendi dedikleri gibi ‘fast food’ burger. En azından temel bir dürüstlükleri var, kendilerini olduklarından farklı göstermiyorlar. Bakalım gerçek gurme burger yemek kısmet olacak mı ülkemizde? Olursa, olmaya çok özendiğimiz ‘Küçük Amerika’ deyimini hak     edeceğiz.

http://www.vedatmilor.com

http://www.manoburger.com/

Bir önceki yazımız olan İzafiyet Teorisi başlıklı makalemizde izafiyet, İzafiyet teorisi ve izafiyet teorisi aslında nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

6 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top