En zor şey; Yeni Bir Fikir

En büyük hayalimdir tasarım mühendisi olmak, sıfırdan bir makine tasarlamak, yoktan bir şey var etmek sonra onu fiziksel olarak çalıştığını görmek. Hep bu doğrultuda eğitim aldım, bununla ilgili konulara eğildim, eksikleimi tamamlamaya çalıştım.

Ve amotörde olsa karşıma bir fırsat çıktı. Hdiro-Mak firması “Katı Atık Toplama Ekipmanı” yarışması düzenliyor ve işte bende bu yarışmaya katılma kararı aldım.

Peki ne tasarlayacağım? Kısaca bahsetmek gerekirse; Yeni bir çöp toplama sistemi yada olan sistemi yenileme tarzında bir şey tasarlayacağım yani “yeni çöp toplama kamyonları ve konteynerleri” bulmam gerekiyor.

Yavaştan yavaştan başladım bir şeyler karalamaya ama işin en zor kısmı fikir aşaması ve bence hiç bir fikirde oturup düşünerek gelmemiştir insanın zihnine, yeni fikirlerin hepsi, yeni buluşların hepsi ihtiyaçtan, eskiklilten dolayı doğmuştur. Yani kısacası fikir kısmı oldukça zor. Çizmek, bu fikri mühendislik olarak tasarlamak ise olayın en kolay kısmı.

Beni takip eden arkadaşlarıma sesleniyorum; eğer küçükte olsa bir  fikriniz varsa yada bu çöp atarken yaşadığınız mahduriyet varsa bana yazarsanız sevinirim.

Projeyi inceleyince Makine mühendisinin bir işi değilde daha çok endüstiryel tasarımcıların işiymiş gibi geliyor ama sadece makine mühendisi ve mekatronik mühendisi öğrencileri katılabiliyorlar.

Yarışma hakkında daha çok bilgi almak ve başvuru şartlarına bakmak istiyorsanız;

http://www.hidromak.com/yarisma/

Bir önceki yazımız olan Gurme başlıklı makalemizde gurme hamburger, hamburger ve istanbul en iyi hamburger hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Responses

  1. selamlar. Bence ekipmandaki sıkıntılara odaklan. dorun varsa firsat vardır. çöp kasalarındaki sıkıntılar şunlardır:
    çok sesli çalışırlar, fazla yakıt tüketirler, 30 yıldır hep aynıdırlar. görsel olarak hep aynıdırlar. Bunlara bir çözüm bulunursa bence faydalı olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top