Kişilik !!

Berber de oturuyorum ve sıranın bana gelmesini bekliyorum, can sıkıntısında boş boş etrafa bakarken bir yere sıkıştırılmış bir gazete gördüm ve gazeteyi alıp okumaya başladım, gazete; Bursa’nın yerel gazetesi olan “Olay Gazetesi”, işte klasik yerel gazete, yani ilgimi çekecek hiç bir konu yok, köşe yazarlarını okuyayım bari derken bir köşe yazarının bir anektodunu anlattığı yazıyı okumaya başladım ve inanılmaz ilgimi çekti, çünkü tam benim uzun zamandır söylediğim, ana fikir olarak özümsediğim ama bi şekilde güzel ve etkileyici bi şekilde anlatamadığım bir sözdü, insan kafasındaki düşüncenin aynısını başka bir yerde de görünce mutlu oluyormuş. İşte okuduğum köşe yazısından beğendiğim kısmı aktarıyorum;

1982 yılıydı.

Gazi Üniversitesi Basın YayınYüksekokul’nun 2. Sınıf öğrencileri 

“Türkiye Ekonomisi” dersinin hocasını bekliyorlardı.

Az sonra sert görünümlü hoca kapıda belirdi.

Kürsüye geçti, eline tebeşiri aldı, tahtaya kocaman

bir (1) rakamı çizdi;

“Bakın” dedi. “ Bu ‘kişilik’ tir.Hayatta sahip olacağınız

en değerli şey.”

Sonra (1)’in yanına bir (0) koydu. “Bu, ‘başarı’ dır. “ dedi.

Başarılı bir kişilik (1)’i (10) yapar.”

Bir (0) daha… “Bu, tecrübedir. (10) iken (100) olursunuz.

Sıfırlar böyle uzayıp gitti: Yetenek, disiplin, Sevgi eklenen

her yeni (0)’ın, kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlattı hoca…

Sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1)’i sildi.

Geriye bir sürü sıfır kaldı. Ve hoca şu yorumu yaptı:

“Kişiliğiniz yoksa, öbürleri hiçtir ! ”

Sınıf mesajı alıp sessizliğe gömülmüştü.

29 yıl önce öğrencilerine “kişilik” dersi veren o sert

hocanın adı Devlet Bahçeli’ydi

Köşe yazısının ve bu anektodun birebir tanığı olan İsmail ÖZTAT‘tır.

Bir önceki yazımız olan Patent Hakkında Bilinmeyenler başlıklı makalemizde ömer kaynaklı, patent ve patent dersi hakkında bilgiler verilmektedir.

9 Responses

  1. çok başarılı ! önce duruş gösterebilmek lazım hayata… bu binanın temelini sağlam atmak gibi… binayı ayakta tutan temelidr ama üzerine çıktığın her kat, her mozaik onu tamamlayan…

  2. Gerçekten öyle, temel sağlam olmadıktan sonra, kişilik olmadıktan sonra, istediğin kadar üniversite oku, dil bil, kariyer sahibi ol vs. vs. bunların hiç biri işe yaramaz.

    Bir insana, yıllar geçse bile üniversite okuyabilir, dil öğrenebilir, hedeflerini gerçekleştirebilir ama belli bir yaştan sonra kişiliğini oturtamazsın.

  3. kime neye göre kişilik di mi ama? doğrular evrensel midir? yoksa kişinin kendisi hayatı geçmişi bugünü tüm hayatından çıkan sonuçlara göre mi değerlendirilir? kaç tane iyi insan tanımı vardır? kime neye göre iyi insandır ?

  4. Tamamen görecelidir bence ama sonuç olarak genelde de bir ortak paydada buluşulabilen bir kavramdır büyük ihtimalle, ama bence insan en çok kendine benzeyeni, iyi insan, kişilikli insan vs. vs. pozitif kavramların içine sokuyor.

  5. super bir yazı ..Ayni adama benzeyipte adama olamamak bu olsa gerek..Eee hayatın heryerinde bunlardan var okulda , kantinde, evde , DersHanede …ufak adımlarla yol almazsakk kişiliksiz karaktersiz birine dönüşmemek dileğimle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top