Makine Mühendisi Öğrencilerinin Yapması Gerekenler

Makine mühendisliği okuyan genç arkadaşlar tarafından bana en çok sorulan soruyu burada cevaplamak istedim. Aslında bu soru farklı farklı türlerde soruluyor; ‘Makine mühendisliği öğrencisiyim, iş hayatı için neler yapmam lazım?’ veya ‘Makine mühendisi okayanlara tavsiyeleriniz nelerdir’ veya ‘Makine mühendisi öğrencilerinin yapması gerekenler’  tarzında sorular.

Aslında bu soru, soruyu soranın şartlarına göre farklılık gösteren cevaplara sahip ama burda daha genel hatlarıyla, kendi tecrübelerime dayanarak bir cevap vermeye çalışacağım. Bu cevabımıda; “Lisansta okurken yapılması gerekenler” ve “Mezun olduktan sonra yapılması gereken” olarak ayıracağım ve aslında bu ayrımın oldukça kritik olduğunu da düşünüyorum.

Makine mühendisi öğrencilerinin yapması gerekenler
Makine mühendisi öğrencilerinin yapması gerekenler

Yukarıdaki görselde de anlatmaya çalıştığım gibi lisansta yapılacaklar şeyler zamana bağlı olarak daralırken, çalırken yapılması gereken şeyler zamana bağlı olarak genişlemektedir.

Lisansta Yapılması Gerekenler
 Yüksek bir not ortlamasının kimseye zararı yoktur diye düşünüyorum. Özellikle tecrübesizken ilk iş arama safhasında size yardımcı olacaktır ve yüksek lisansta da sizi üst sıralara taşıyacaktır. 

Erasmus yaparak global bir birey olduğunuz mesajını verseniz, başka kültürleri de gördüm deseniz gayet güzel olur sanki.

İngilizceni belgelendirin (TOFEL, IELTS, YDS) mezun olduğunuzda elinizde ingilizcenizi gösteren bir belge olması size öne çıkarır bence.

Yazları veya dönemlerde stajlarınızı dolu dolu yapsanız, farklı farklı sektörleri görseniz ve deneyim sahibi olsanız, sektrörel olarak kafanızda birşey canlanır diye düşünüyorum.

Universitede çeşitli klüplere  katılsanız (Teknik veya sosyal klüp farketmez) orada bazı projeleri veya etkinleri yürütseniz sizi oldukça tecrübe sahibi yapar. Bir proejenin veya bir etkinliğin nasıl yönetildiğine şahit olursunuz.

Yazın Amerika’da Work and Travel’a dahil olsanız. Hem başka kültüleri görüp hemde dilinizi geliştirseniz, Erasmus’u yapmasak bile bunu yapsak en azından.

Lisansta yapılması gerekenler bunlar ve bunlar oldukça kritik çünkü bunların geri dönüşü yok. Lisans bittikten sonra bunların bazılarını yapmanız teorik olarak imkansız geriye kalanlarını yapmanız da oldukça zor. Mesela, lisans okurken erasmus yapmadıysanız şayet daha sonrasından bunu kariyerinize ekleme şansınız  sıfır. Lisans not ortlamanızı yüksek tutmadıysanız şayet sonrasında bunun bir geri dönüşü yok maalesef. Diğer yandan ingilizcenizi belgelendirin başlığını ise lisans bittikten sonra da yapabilirsiniz tabş ama bunu hazır okul ortamı içindeyken yapmanız daha rahat ve zahmetsiz olacağını düşünerek bu madde altına ekledim.

Lisans Bittikten Sonra Yapılması Gerekenler (Çalışırken)

Bu başlık altında sayacaklarım ise zaman kısıtı olmayan konular olacak. Bunları iş hayatınızın herhangi bir evresinde gerçekleştirebileceğiniz maddeler.

Yüksek lisans yapıp yapmayacağınıza veya hangi bölümde yapacağınıza çalışırken karar verebilir ve başlayabilirsiniz.

Mesleğinizi ve kendinizi daha iyi tanıyabilir bu doğrultuda geliştirebilirsiniz. (İlgili kurslar, eğitim programları gibi)

Aslında çalışırken yapacklarınız daha çok size ve içinizde bulunduğunuz ortama bağlıdır ve şartalara göre değişkenlik gösterebilir bu sebepten en tepe başlık olarak  “Devamlı öğrenme içinde kalmak” desek en doğrusu olur.

Yazının bütününde ve görselde vurgulamaya çalıştığım nokta lisansta yapılması gereken ve sonra telasifi olmayan şeyleri ıskalamayın lütfen. O madderi yaptıktan sonra yüksek lisasnta yapılır, tasarım programları da öğrenilir bunlar kısmen daha kolay maddeler.

 

Bir önceki yazımız olan Hadi Bir Mühendislik Paylaşım Sitesi Kuralım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top