Makine Mühendisi ve Solidworks

Aslında başlık daha genel olabilirdi “Makine Mühendisi ve Tasarım Programları”. Çünkü tamda anlatmak istediğim bu olacak.

En genelden bahsedecek olursak amaç ile araç’ın karıştırılması diyebiliriz. Evet tam olarak bu, her hangi bir tasarım programı öğrenen makine mühendisinin yaptığı hata bu oluyor genelde.Bir tasarım programı kullanan mühendisinin amacı; en optimum malzemeyi kullanarak, en iyi tasarımı elde etmek olmalı. Tamamen bir araç olarak bilmesi gereken tasarım programını mesleğinin merkezine oturtmamalı. Hatta dahada kötüsü;  olan bir şeyi sadece ve sadece çizerek katı model oluşturarak, bilgisayar ortamında montaj yaparak bir şey yaptığını sanmamalı, halbuki sırf çizim yapsın diye yetiştirilmiş, meslek sahibi insanlar var (meslek liselerinin makine ressamlığı bölümü).

Bir mühendis oturupta bütün meslek hayatı boyunca sadece çizim yapmaz (tasarım ve arge mühendisleri anlamında konuşuyorum)  peki ne yapar;

İlk önce kafasındakini tasarlar, tasarım programında katı model olarak çizer vs. vs, belkide işin en basit kısmıdır bu (onun için tasarım programlarında sadece bu kısımı yapanlar kendilerini kandırıp ben program biliyorum demesinler) bir tasarım mühendisi açısından asıl iş bundan sonra başlar. Tasarladığı ürünü, parçayı, makineyi, sistemi en optimum şekilde nasıl revizyon eder, nasıl üretir.

Peki ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli işte bunun için kullandığı tasarım programını (Solid – CATİA vs. vs.) daha üst seviyede kullanabilmesi, bu programın sadece çizim kısmını değil, sadece katı model kısmını değil aynı zamanda analiz kısmını, similasyon kısmını, dayanım kısmınıda en üst seviyede kullanabilmeli.

Bence böyle bir üretime, böyle bir sanayi’ye kavuştuğumuz zaman makine üretimi konusunda gerçek büyümeye ve ARGE’ye kavuşacağız.

Not: Çoğu zaman bu tasarım programlarının analiz kısımları da ihtiyacı karşıyalamıyor, sırf bunun için üretilmişi, analiz için, dayanım için yazılmış programlarıda kullanmakta fayda var.

Not: Bu aralar optimum lafına taktım resmen. Optimum: en elverişli durum,  en elverişli, en iyi olan.

Bir önceki yazımız olan Elektrik Motor Yapımı başlıklı makalemizde elektrik motor nasıl yapılır, elektrik motor yapımı ve elektrik motoru hakkında bilgiler verilmektedir.

8 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top