Meslek = Hayat

Daha önceki yazılarımda da söylemiştim, bir insanın mesleği hayatıdır. Günümüzün büyük bir kısmını işte geçiririz, her sabah çalan saat işe gitmemiz için çalar ve Türkiye şartlarında ise bu olay en az 40 yıl sürer, yani 40 yıl boyunca sevmediğimiz bir işi yapmayı kimse istemez her halde. Peki meslek seçimi ne zaman başlar? Ne zaman mesleğimize karar veririz ve ne zaman bunun üzerine eğitimler alırız? Çok net bir şekilde cevap;  Üniversite zamanı.

Üniversite kayıt maratonunun başlaması, sınava hazırlanan 1.5 milyon adayı heyecanlandırmaya yetip de arttı. Ama mümkün olduğunca sakin olmalarını öneririm. Çünkü üniversiteye girmek artık sorun değil. Hele hele paranız varsa. Önceki yıl 115 bin, geçen yıl da 100 bine yakın kontenjan boş kaldı. Hem de çok iyi bölümlerde, hem de sadece vakıf üniversitelerinde değil, devlet üniversitelerinde de. Bunun en önemli nedeni ise, iyice şişirilen kontenjanlar ve işsizlik sıralamasında ilk sıraya üniversite mezunlarının yükselmiş olması. Yani, üniversiteyi düşünen adayların panik olmalarına gerek yok. Önemli olan doğru üniversiteden de çok, doğru meslek seçiminin yapılması. İşte bu süreçte yapacağınız en önemli iş, ileride severek yapacağınız ve kolay iş bulabileceğiniz bir meslek konusunda karar vermektir…

Geleceğinizi, sakın içi boş vaatlere ve tesadüflere bırakmayın! Testlere olduğu kadar, üniversiteleri, meslekleri ve en önemlisi de kendinizi tanıma konusuna daha fazla zaman ayırın.

Yeni yılda, hayallerinizin, özellikle de üniversite hayallerinizin gerçekleşmesini dileriz…

Bir önceki yazımız olan İYİ SENELER başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

6 Responses

 1. Tesadüfide olsa istediğim bölüme girmişim.Yada girdikten sonra istediğim bölüm olduğuna kadar verdim sanırım 🙂 Herkes bizim kadar şanslı olur umarım.

 2. bravo orkancım…Senin uslubunu bu yazıda hissettim ve konuyuda yazınıda çok beğendim..Tebrikleri!!!

 3. Merhabalar. Orkan bey paylaşım için öncelikle şükranlarımı sunarım. Benim sormak istediğim bir soru olacak size:
  İTÜ Gemi İnşaatı mezunuyum. Fakat sektörün ekonomik istikrarsızlıkları ve iş hayatının hiçbir sosyal imkan tanımaması (Pazar günü izin alabilmek büyük bir nimet) beni çok uzun süredir sektörden soğuttu. Bu sebeple yaklaşık İTÜ' deki son 2 yılımı Catia, Solidworks öğrenmeye ayırdım. Bunun yanında Ansys' in mekanik analiz konusunda da kendimi geliştireceğim. Ve kariyerimi mekanik dizayn ve analiz üzerine kurmak istiyorum. Farklı bir bölümden mezun oluşum sektörde beni ne derece engeller? bunu merak ediyorum. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhabalar;

   Sonda yazacağımı başta yazıp ve sonrada nedenlerimi sıralayacağım.

   Hiç bir sıkıntı olmaz sadece diğer rakiplerinizden (Makine mühendisi, üretim mühendisi v.s) biraz daha özveri göstermeniz gerekir hepsi bu. Belki bir makine mühendisinden fazla emek harcamanız, kendinizi daha fazla anlatmanız gerekecek ama üniversitenizin marka bir üniversite olması da size oldukça fayda sağlayacaktır. Daha uzun vadede düşünürsek güzel bir iş yerinde iyi – kötü tasarım/analiz konuları üzerinde bir makine mühendisi gibi çalışırsanız 1-2 yıl tecrübe kazandıktan sonra artık önünüzde hiç bir engel kalmaz diye düşünüyorum. Bunun dışında da kısa vadede düşünecek olursak belki bir makine yüksek lisansı ve/veya MBA yapıp önünüzü açabilirsiniz.
   Kendinizi geliştirdikten sonra karşınızda ki tek engel ilk işe girmeniz olacaktır bence ilk işiniz ve orada kazanacağınız tecrübe en önemlisi ve en zoru.

   Bence olmayacak bir şey değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top