Mühendiscik II

Mühendiscik yazı dizimin sonu gelmeyecek galiba. Tekrar tekrar bir daha okuyunca valla iyice bir kötü olmaya başlıyorum. onun için bu yazı dizimi burada sonlandırıyorum ama kapanışıda beni en çok etkileyen hikaye ile kapatıyorum.

Etkilendiğim yerlerin gene altını çiziyorum ama bu sefer bütün hikayeyi çizerim gibi geliyor.

2004 yılında Mekatronik mühendisliğinden mezun olduktan sonra yüksek lisans çalışmalarım için ABD’ye gittim. Burada Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Makine Mühendisliği bölümünde NASA tarafından desteklenen yeni nesil mobil gezegen araştırma robotlarının hareket kabiliyetlerini arttırıcı görsel bilgiye dayalı algoritmaların geliştirilmesinde çalıştım.

2006 yılında yüksek lisans çalışmalarımı tamamladıktan sonra “MathWorks” adlı yazılım şirketinde çalışma hayatıma başladım. Uygulama Destek Mühendisi olarak işe başladığım bu şirkette halen Yazılım Geliştirme Mühendisi olarak çalışmaktayım.

Hikâyemin “sıra dışı” kısmı ise çalışmalarımın beni, üniversite ikinci sınıftan beri hemen her dersimizde kullandığımız, özellikle Mekatronik programı öğrencilerinin hayranı olduğu Simulink programı için çalışmaya yönlendirmiş olması.

NOT: Hikayenin sonunda adı geçen bilgisayar programını biz Uludağ Üniversitesinde 3. sınıfta sadece bir defa 45 dk gördük, oda hoca projeksiyondan açtı “Evet çocuklar bu Simulinktir” dedi ve kapattı sadece hepi topu bu. 

 

Bir önceki yazımız olan Mühendiscik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 Responses

  1. Ne kadar yazsakta çizsekte eğitim sistemimiz (özellikle Uludağ için) ortada. Tembel öğrenci tembel hocayı, tembel hoca tembel öğrenciyi getiren bir kısır döngüye girmiş durumdayız. Bu yazılar moral bozucu değil güdüleyici olsun senin için. En azından herkesin durumu aynı ve sen bunun farkındasın. Değiştirmek senin elinde…

      1. Renodan sonra çok değiştim çok. Artık kendimi daha iyi görüyorum 🙂 Reno günü yanımda gaza getiren biri olsa ne küfürler ederdim 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top