Mühendislik

Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği dersleri, hocaları,  2-3-4 sınıf ödevler, sunumlar hepsini bu başlık altında yazmak, anlatmak istiyorum  ve yapılan ödevleri de paylaşmak istiyorum. Çünkü bi ödeve başlarken insan nereden başlayacağını bilemiyor, ilk adımı nasıl atacağını bilemiyorum, umarım bu koyduğum ödevlerim, projelerimi size fikir verme konusunda yardımcı olur. Derslerle ilgili yazdıklarım tamamen kişisel fikrim olup aynı zamanda dersi birlikte aldığımız arkadaşlar arasında konuştuğumuz, fikir yürüttüğümüz ortak kanılardır.

MAKİNE ELEMANLARI

Bu ders Uludağ Üniversitesinde 3. sınıfta okutuluyor, dersi veren hoca Kadir Çavdar ve Fatih Karpat, dersin kitabı ise “Makine Elemanları – Fatih Babalık” ve işte anlatacağım da tam olarak bu kitap, hani derler ya “Baş ucu kitabı”  işte bi makine mühendisinin baş ucunda  olması gereken kitap bu, tamamen uluslararası düzeyde olan bu kitap özellikle Alman üniversitelerinde büyük bi saygınlığa sahip, hocalarımızın anlattığına göre “-Eğer bi Alman üniversitesine bi şekilde geçiş yada değişim yapılırsa Türkiye’de makine elemanlarını bu kitaptan gördüm derseniz, Almanyadaki makine elemanları dersinden muaf oluyorsunuz ve tabi ki bu olay Türkiye’deki üniversitelerde de geçerli, belli başlı üniversitelerin çoğunda makine elemanları dersi için Fatih Babalık’ın kitabı okutuluyor ve emininim ki okul hayatı bittikten sonra yeni mezun mühendis olun yada tecrübeli mühendis olun bu kitabın yanınızda olması gerekmektedir. Tekrar derse dönecek olursak eğer, mühendislik anlamında en yaralı bilgilerin öğrenildiği ders ne diye soracak olursanız, şüphesiz Makine Elemanları I -II dersi derim, tamamen piyasaya yönelik aynı zamanda da mühendislik hesapların konuştuğu bi ders. Dersi dinlerken zaten Mühendislik genel kültürünüz genişliyor, mühendis jargonuyla konuşmaya başlıyorsunuz, hocaların tecrübelerinde yararlanıyorsunuz, gündelik örneklerle konuları daha anlaşılır kılıyorlar. Peki  derste ve kitapta tam olarak hangi konu başlıklarıyla dersi işlediğimizi yazacak olursam ;
Makine elemanları, genel tanım ve fonksiyonlar. Makine elemanlarında mukavemet hesapları. Zaman mukavemeti, sürekli mukavemet. Bağlama elemanları. Malzeme bağlı. şekil bağlı. Kuvvet bağlı. Kaynak. Lehim. Yapıştırma. Perçin. Cıvata. Mil-Göbek bağları (Pres geçme, kamalar, konik geçmeler). Elastik bağlama elemanları: Yaylar. İletim elemanları. Aks-Mil. Yataklar ve Yağlama. Rulmanlar. Kaymalı yataklar, kavramalar, rijit kavramalar, elastik kavramalar, çözülebilir kavramalar. Çevrim elemanları. Kayış kasnak mekanizmaları, düz V, dar V kayışları, hesap ve konstrüksiyon. Küçük proje. Dişli mekanizmalar. Düz, helisel, konik, spiral dişli, sonsuz vida, geometri, mukavemet hesabı, şekillendirme. Küçük proje. Zincir mekanizmaları. Özel elemanlar, özel konstrüksiyonlar.

Bu derste yaptığımız ödevleri – projeleri paylaşmak gerekirse;
1) Araba krikosu tasarımı
2) Pres Geçme Hesabı
3) Kayış-Kasnak, İki Kademeli Dişli Çark Kutusu Tasarımı

Arkadaşlar bu ödevlerin içeriklerini, teknik resimlerini, hesaplamalarını hepsini buraya koydum ama sadece size bi fikir olsun diye, eminim sizde birebir aynısını yapmayacaksınız, kendi fikirlerinizi, kendi yorumlarınızı katacaksınızdır unutmayın ki “Ezber aptalın zekasıdır.”

7 Responses

  1. merhaba.

    3 gündür netim olmadığı için siteme giremiyordum ve mesajınızı yeni gördüm, şimdi proje bende el yazısı halinde olduğu için 4-5 gün içinde dosyayı taratıp pdf formatında ve çizimleride dwg formatında sitemde görebilirsiniz.

  2. merhaba ben kriko cizimini almak istiyorum fakat fotokopi olarak çizimini istiyorum dwg değil asil çizimide istemiyorum benimki fotokopi olmalı bunu nereden bulabilirim bir bilgilendirirseniz çok sevinirim

    1. fotokopi istiyorsanız Ozana Baydemir ile görüşmeniz lazım 😀 bende solid ve autocad formatı var 🙂
      fotokopi işlerinde ozan bey ustadır 🙂

  3. merhaba bana acil hidrolik kriko çizimi lazım autocate yada pdf farketmez yardımcı olusanız cok sevinirim:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir