Nükleer Enerji !!!

Bu yazımı sayın meslektaşım, makine mühendisi olan İlhan SEVEN’e itaf ediyorum, bunun nedeni ise “-Bloğunda bilmediğim şeyler yaz.” demesinden dolayıdır. İlhan’la hep konuşuruz ve bu konuda da hep zıtlaşırız, hangi konumu? NÜKLEER ENERJİ !!!! İlhan şaşırtıcı bir şekilde, bir makine mühendisinin ilerici bakışına, çevreci duruşuna ve humanist yaklaşımına uzak bir tutum sergileyerek nükleer enerjiyi savunur, ben ise aşağıda sayacağım gerekçeleri İlhanada sayarım ve onu ikna etmeye çalışırım ve işte ilhan senin bilmediğin bir şeyler yazıyorum.

Nükleer enerji geçen 60 yılında hiçbir sorununa çözüm bulamadı. Güvenlik açıklarından, atık sorununa, artan maliyet ve inşaat sürelerine kadar pek çok konuda harcanan milyarlarca dolara rağmen nükleer enerji dünyamızın en kirli ve riskli enerji kaynağı olmaya devam ediyor. Aslında çoktan 20. yy’ın işe yaramaz teknolojileri arasında yerini alması gerekirken birileri bize tekrar tekrar nükleer enerjiyi yeni, güvenli ve temiz bir enerji kaynağı olarak tanıtmaya çalışıyor.

Nükleer yalanlar

Nükleer enerji zarasızdır

Güvenilir reaktörler hep bir masal olarak kalmaya devam edecek. Bugün herhangi bir reaktörde büyük miktarda radyasyonun doğaya salınabileceği bir kaza gerçekleşebilir. Normal işletim halinde dahi radyoaktif maddeler havaya ve suya salınmakta. Dahası II. Dünya Savaşı’nda atom bombasının yapımı sırasında yürütülen gizlilik politikası nükleer enerji projeleri için günümüzde de devam ettiriliyor.

Kimse, dünya üzerinde hiçbir kaynaktan elektrik üretebilmek için 27 AB ülkesinin ortak bir uyarı sistemi oluşturması gerektiği bir enerji kaynağına güvenilir diyemez! Daha fazla bilgi için tıklayın.

Tüm dünya nükleer enerji kullanıyor

Bugün dünya üzerinde 436 nükleer reaktör bulunuyor. Yapımına 13 ülkede devam edilen 56 reaktörünse 12 tanesinin inşaası, 20 yıldan uzun süredir devam ediyor. Son 20 yılda Batı’da inşaasına başlanan reaktör sayısı sadece 2.

Nükleer santraller yapılmazsa karanlıkta kalacağız

Enerji [D]evrimi Senaryosu sürdürülebilir kalkınmamızı aynı seviyede devam ettirmek için nükleer enerjiye ve kirli fosil yakıtlara ihtiyaç duymadığımızı gösteriyor.

Yenilenebilir enerji pahalı, nükleer enerji ucuz

Söküm, atık ve çevresel maliyetler hesaplığında nükleer dünyanın en pahalı enerjisi. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği politikalarının ön planda olduğu Enerji [D]evrimi senaryosuna göre ise, kişi başına salımlar 1,1 tona düşürülüyor ve maliyetlerde kısa vadede küçük bir artışın ardından 2 sent daha ucuz bir ortalama maliyetle elektrik üretiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Nükleer enerji, iklim değişikliğiyle mücadelede gereklidir

Nükleer enerji karbon salımını azaltmıyor ve iklim değişikliğini engellemeye giden yolu tıkıyor. Sadece elektrik üretimi için kullanıldığından ısınma, sıcak su ve ulaşım ihtiyaçları için fosil yakıtlar kullanılmaya devam ediyor.

2030’da nükleer santrallerin kapasitesi iki katına çıkartılsa bile karbon salımını engellemede pek etkili olmayacak çünkü genel salım miktarını sadece %5 oranında azaltabilecek. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Nükleer gerçekler

Nükleer enerji kirlidir

Nükleer enerji bağımlıdır

Dünyada nükleer endüstrinin durumu

Bir önceki yazımız olan Kaynak (1) başlıklı makalemizde ergitme kaynak, gaz ergitme ve gaz ergitme kaynağı hakkında bilgiler verilmektedir.

9 Responses

  1. duruma biraz insan odaklı bakın ve ölüm şehri filimini izleyin filim 2.sınıf bi alman filimi ama anlatımı güzel enerjinin insan yaşamını kolaylaştırmak ve insan için olduğunu çok iyi anlatıyor sebebi her ne olursa olsun insan sağlığına zararı olan enerji anlamsız enerjidir ..nekadar güvenlik alınırsa alınsın o tehlikenin bulunması o enerjinin yarardan çok zarar verdiğinin kanıtıdır çernobilin verdiği zarar dünya üzerindeki nükleer tesislerin kazandırdığının iki katıdır …

  2. Aynı fikirdeyiz şahincim ama günümüzdeki enerji talebini de göz ardı edemeyiz ve bu talebe karşılık olan arzıda sağlamak içinse bilimsel, teknik ve mantığa uygun çözümler önermeliyiz, kısaca bu alternatif fikirleri söylemek gerekirse; sınırsız rüzgar gücü ve güneş enerjisi…

  3. ilk olarak günümüzde ihtiyaç duyulan enerjinin karşılana bilmesi için . insanların enerjiyi nasıl ve ne için kulandığının sebebini öğrenmek lazım eğer insan oğlu bir telefonu ihtiyaçı doğrultusunda değilde sırf modası geçti diye değiştiriyorsa bu ihtiyacı karşılamanın hiçbir imkanını bulamayız en güçlü enerji bilinçli tüketici olmaktan geçer …

  4. Ekonomik denge için bu döngünün bozulmaması gerekir. Örneğin modası geçen telefon atılır, atılan geri dönüşüme gider, geri dönüşümden yeni model olarak üretilir. Atan kişi tekrar alır, atar… böyle döngü sürer ki bu işlem adımlarındaki tüm işçiler ekmek parası kazanabilsin.

    Mühendisler, zararlı diye bir enerji türünü silmek yerine bu zararları ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. Bunun en somut örneğide nükleer santrallerde yakın zamanda uranyum yerine toryum (radyoaktifliği çok çok düşük), daha sonrada hidrojen (sıfır radyasyon) kullanılmasının planlanmasıdır.

  5. Orkan bu yorumu Beğendi 🙂

    Bu yorumundan sonra, sayfama yorumların altına "Beğen" butonu koymaya karar verdim….

  6. ihtiyacımız olan şey ekonomik dengeden çok ekolojik dengenin bozulmamasıdır . durumu herkes ekmek yesin diye düşünürsek en basit cevap olarak üretim olsunki herkes çalışsın herkes evine ekmek götürsün diye bir savunma çok mantıklı gelir insana ve toplum tarafından kabul görürü . ama unutmamak lazımki ekmek topraktan gelir ekolojik sistemin bozulduğu bir dünyada paranın çokta bi getirisi olmaz . nükleer enerji kim ne derse desin dünyanın ihtiyajı olan bir enerji değildir yada yararına olan bir enerji değildir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top