PLM’e Hazır mısınız?

Gerçekten de PLM yatırımı yapmaya hazır mısınız? Eğer bu yatırımı yapmadan önce aşağıdaki yazdıklarım firmanızda yok ise lütfen yazdıklarımı bir düşünün, sorun, danışın.

PLM nedir, ne işe yarar, yetenekleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Benim üzerinde duracağım konu ise “PLM yatırımı yapmadan önce sahip olunması gereken nitelikler” olacaktır.

Öncelikle bilinmesi gerekenler kısaca;

  1. Sabır ister
  2. Tak çalıştır programlar değillerdir.
  3. Yatırımdan önce firmanın kağıt üzerinde bir akışının olması gereklidir.
  4. Ciddi yatırım ister (Alt yapı yatırımı, insan yatırımı)

Peki PLM yatırımı yapmadan önce özellikle nelere dikkat edilmesi gereklidir? (Önem sırasına göre)

1. Üst Yönetimin (veya patronun) Talep Etmesi / Benimsemesi
İlk madde olmasını sonuna kadar hak eder. Üst yönetim (veya patronun) PLM mantığını, kültürünü bilmesi, hatta yatırım önerisinin üst yönetimden (veya patrondan) gelmesi çok önemlidir. Aksi olduğu takdirde iş çıkmaza kadar gider.

2. Bütün Kademelere Bu Bilincin Aşılanması
En üst kademeden sonra tepeden, aşağıya doğru bu bilincin yayılması gerekmektedir. Müdürlere, şeflere, en alt kademeye kadar bu bilinç özümsetilmelidir.

3. PLM’i Kabullenmiş, Özümsemiş Bir IT Ekibinin Var Olması
İşin teknik kısmını, teknik yeterliliği bir kenara bırakıyorum. Bu yatırımın ve süreçlerinin bir iş yükü getireceğini düşünmeyen tamamen sahiplenmiş bir IT ekibi gereklidir.

4. Firma içi PLM Key User’larının Varlığı
Ana key user’lar oluşturmanın dışında da departmanlar içinde de key user’ların yaratılması gerekmektedir (Büyük organizasyonlar için). Derinlemesine eğitimlere bu “departman key user”‘larında kattılıp kendi departmanlarına anlatmaları gerekmektedir.

5. Eğitimin Öneminin Benimsenmesi
Tek bir cümle bile yeterli olacağını düşünmekteyim “Devamlı eğitim”. Müdürler, key userlar, departman key userları devamlı eğitim içinde olmalıdır. Bu eğitimler global eğitimler olabilir, seminerler olabilir, firma içi eğitimleri olabilir, bilinçlendirme eğitimleri olabilir, hızlandırma eğitimleri olabilir. Her türlü eğitime açık olmak ve bu eğitmlere bütçeyi ayırmak gereklidir.

6. Firma İçi Dokümantasyonuna Önem Verilmesi
Aslında firma içindeki genel dokümantasyonlama eğitimi ne ise, PLM içinde dokümantasyonlamanın önemi aynı derecedir. Bu konu ile ilgili tecrübenin elemanlar ile eriyip gitmemesi, kullanıcı hatalarını azaltmak ve genel işleyişi hızlandırmak için dokümantasyon da oldukça önemlidir.

Aslında bütün maddelerin altında, PLM’in firma içinde benimsenmesi yatmaktadır. PLM ile başarıya ulaşılacağı bütün firma çalışanlarına benimsetilmeli ve aynı gemide yol alındığı unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yerli Otomobil Bir Hayal mi? başlıklı makalemizde türk otomobili hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top