Röportaj

Blogumu mühendislik blogu yapmaya karar verdiğimden beri bir röportaj eklemeyi istemiştim, aslında imkan olsada bi röportaj yapabilseydim ama öyle bir imkanım olmadığı için güzel bir röportaj bulmak istiyordum, bununda nedeni ise her meslekte olduğu gibi makine mühendisliğinde de tecrübe çok önemlidir, bizden önceki insanların tecrübelerini, bilgilerini aktarmalarını ve bizim bunları ulaşmamız, okumamız ve kendimize bir pay çıkarmamız çok önemli. Sonunda bir röportaj buldum, okudum ve beğendim, tam kafamdaki bir röportaj olmamasına rağmen paylaşmak istedim.

ahmet bey mesleğiniz nedir?

cevap: Makina Mühendisliği

kaç yıldır bu mesleği yapıyorsunuz ve neden yapıyorsunuz?

cevap: 1983 yılında diplomamı aldım. 21 senedir makina mühendisliği yapıyorum. Geçimimi bu şekilde temin ediyorum ve bu sebepten bu mesleği yapıyorum.

mesleğinizin zorlukları nelerdir?hiç bu meslekten sıkıldığınız oldu mu?

cevap: Fakültede ilgi duymadığınız branşlarla ilgili problemler bazı durumlarda iş hayatınızda karşınıza çıkarsa zorlanırsınız. Ancak makina mühendisliğinin sevdiğiniz bir dalında çalışırken sıkılmaz aksine zevk alırsınız.ve çalışmak sizin için zorluk değil eğlence olur.

bu meslek için yabancı bir dil bilmek gerekli midir?açıklayınız.

cevap: Kesinlikle Ýngilizce’yi çok iyi bilmeniz gerekmekte. Aksi takdirde mesleğinizi yaparken hep başkalarından yardım beklersiniz. Ýngilizceyi çok iyi okuyup yazıp anlayabilirseniz mesleğinizde oldukça başarılı pozisyonlara bir anda gelir ve bir işe müracaat ettiğinizde adaylar arasında tercih edilen mühendis siz olursunuz. Ýngilizce dışında Almanca da oldukça sık karşınıza çıkan bir yabancı dil. Fransızca, Rusça, Ýtalyanca hatta Arapça, Japonca ve Çince de da size meslek hayatınızda oldukça iyi imkanlar sağlar ve faydalı olabilir.

bu mesleğin iyi yanları nelerdir?size neler kazandırdı?

cevap: Makina mühendisliği Türkiye’de her alanda ve her pozisyonda iş bulabilen ve aranan bir meslek, makina mühendisleri, hemen hemen her dalda, sektörde aranan teknik elemanlardır. Mesela ben, makina-malzeme-araç temini, malzeme-işgücü-para planlama mühendisliği, doğalgaz şehir şebekeleri dizaynı-projelendirmesi-yapımı, doğalgaz bina içi ve fabrika tesisatları projelendirmesi ve tesisi, ekmek tünel fırınları ve makinaları imalatı, Süt ve süt ürünleri fabrikasında imalat-mukavale-hakediş konrtrol mühendisi, doğalgaz üretim kampında kamp yöneticiliği, büro makinaları ve malzemelerine ait Türkçe ve Ýngilizce şartnamelerin hazırlanması, makina-malzeme muayenesi ve fabrikalarda imalat kontrolü gibi birbirinden çok farklı ve değişik iş kollarında kamuda, yerli ve yabancı özel firmalarda iş bulup çalışabildim.
Mesleğimi yürütürken yurtdışı ve yurtiçi mesleki kurslara katıldım ve çeşitli sertifikalar aldım. Ücretsiz yabancı dil kurslarına katılma imkanı buldum.Değişik ülkelerden bir çok mühendis ve teknik elemanlarla beraber çalıştım, onlarla birlikte karşılıklı teknik ve sosyal hayatla ilgili etkileşimler içinde olduk. Diğer ülkeleri ve insanları görerek dünyanın gidişatına uygun eylemlerde bulunabilme ve hayatıma yön verebilme şansı yakaladım.

iş yaşamında nelere dikakt etmek gerekir?

cevap: Ýşe zamanında gitmek ve ciddi şekilde çalışmak, yaptığınız işle ilgili tüm teknik yayınları önceden okuyup tam bilgi sahibi olmak ve sorulabilecek tüm sorulara cevap verebilmek, detayları atlamamak, konuyu ve problemi kafanızda çözmek sonra gerekli çizimleri, raporları sırayla hazırlamak, yaptığınız işle ilgili tüm sonuçları bir hesaba dayandırmak, sürekli planlama içinde olmak ve yapılan planları değişen şartlara ve elde edilen sonuçlara göre yenilemek gerekmektedir.

üniverstede okurken en zorlandığınız ders hangisiydi?

cevap: Endüstri Meslek Lisesinden mezun olduğum ve bizim matematik dersimiz olmadığı için en çok matematikte zorlandım. Üniversitede 3 tane matematik dersi vardı. Ýlk ikisinden geçtim ama yüksek matematikten dolayı neredeyse dönem kaybedecektim. Son imtihan hakkımda, gündüz lise matematiğine gece ise yüksek matematiğe çalışarak bir ay içinde A alacak seviyeye geldim. O kadar konsantre olmuştum ki, gece rüyamda defterlerdeki matematik problemlerini çözüyordum, çözemediğim zaman uyanıp defterden bakıyor ve onu çözdükten sonra tekrar uyuyordum.Sonuçta girdiğim imtihanda tüm soruları yaptım 84 (B) aldım, 85 alsaydım (A) almış olacaktım.Bu olaydan sonra matematiği çok sevdim ve üneiversiteye giden ve matematiği zayıf olan kardeşime de ben ders verdim.

gelecekte makina mühendisi olmak isteyen gençlere önerileriniz nelerdir?

cevap: Makina mühendisliğinin temeli matematiğe dayanmaktadır. matematiği çok iyi olanlar mühendislikte zorlanmazlar. Gerçi teknik resim de önemli ama o zaten okulda öğretiliyor. Matematik ise belli bir seviyeden başlıyor. Tüm lise matematiği konu girişlerinde kısaca anlatılıyor ve sonra detaylara giriliyor, eğer lise ve ortaokulda temel matematik bilgisine önem vermediyseniz, okulu bırakmak zorunda bile kalabilirsiniz.


makina mühendisi olmak için ne gibi yetenekler lazım?yoksa herkes isteyince bir makina mühendisi olabilir mi?

cevap: Daha önce söylediğim gibi, matematik ve teknik resmi sevmek gerekiyor. Detaylı çalışmayı, konuya konsatre olmayı sevenler için uygun bir meslek. Hayal gücü olanlar, kafasında bir sistemi canlandırıp üzerinde düşünebilenler, yaratıcı özelliklere sahip olanlar ve hayal ettiklerini elleriyle yapıp fiziki olarak ortaya koymaktan zevk alanlar için en uygun meslek makina mühendisliği diyebilirim.Yabancı dil öğrenmeyi sevmek de gerekli.

son olarak söylemek istediğiniz birşey var mıdır?

cevap: Bana, meslek ve öğrenim hayatım ile mesleğim üzerinde böylesine yoğun düşünme, konuşma ve açıklama için hayatımda ilk defa bir fırsat veren size çok teşekkür ederim. Matematik ve resminiz iyiyse, yabacı dil öğrenmeyi seviyorsanız, hayal gücünüz sonsuzsa siz de bu mesleği seçin derim.

röportaj için teşekkürler..

cevap : Ben teşekkür ederim.

alıntıdır…

Bir önceki yazımız olan Neden Uludağ Makine ? başlıklı makalemizde Neden mühendislik, neden Uludağ makine ve neden uü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top