Eğer makine mühendisi iseniz “Sonlu Elemanlar Yöntemi” (Finite Element Method - FEM) kesin duymuşsunuzdur yada biliyorsunuzdur. Hatta bir tasarım mühendisi iseniz (Makine tasarımı- otomotiv sektörü, vs. vs) sizin için sonlu elemanlar metodu olmazsa olmazdır.

Bende sonlu elemanlar yöntemine yavaş yavaştan merak saldım. İlk olarak Solidworks’ün içinde bulunan COSMO-WORKS’ü kullanarak başladım, şimdi ise üniversitede ABAQUS görüyoruz ve bunların dışında da ANSYS’e kendi çabalarımla bakmaya, anlamaya çalışıyorum. Bu bahsettiğim üç programında ana mantığı aynı hatta detaylar dışında çok bir farkları yok ama hangisi daha kaliteli, daha doğru sonuçlar veriyor diye soracak olursanız; ANSYS – ABAQUS – COSMOWORKS diyebilirim.

Ama şunu söyleyebilirim bir sonlu elemanlar programını öyle kurcalayarak öğrenmek, deneme yanılma yoluyla öğrenmek çok çok zor, hatta imkansız. Çünkü;  analizi etkileyen o kadar çok parametre varki eğer bunların birini yanlış yaparsanız çok çok yanlış sonuçlar bulabilirsiniz ve daha da kötüsü bu yanlış sonucun farkına varmazsınız. Yani bir analiz programı bir tasarım programı gibi kurcalayarak, deneme yanılma ile öğrenilemiyor.

Bunun dışında iyi derecede bir mühendislik bilgisi, mukavemet bilgisi bilmek gerekiyor en azından terimler, birimler bilinmeli. Yoksa bunları hiç bilmeden bir analiz programı öğrenmek biraz saçma olur.

Bu programlar ise sadece analiz yapıyor. Çıkan sonuçları yorumlamak, optimum seviyeyi belirlemek size kalıyor ve buda bilgi, birikim ve tecrübe gerektiriyor.

SON SÖZ; Sonlu elemanlar yöntemi iyi bir mühendisi mükemmel yapar, kötü bir mühendisi ise bitirir.

oyun