Uludağ İntibak (Makine Mühendisliği)

2011 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) yaklaştı ve sınavdan hemen sonrada tercih stresi başlıyor ve DGS’de tercih yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter; tercih edilen üniversitenin intibak uygulaması, DGS ile gelen öğrenciye bakış açısı hatta bu intibak kanununda o kadar boşluklar varki, o kadar yoruma açık cümleler kurulmuş ki, aynı üniversitenin farklı bölümlerinde bile farklı intibak uygulamalarıyla karşılaşabiliyorsunuz, ben ise şimdi Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği intibak sınıfı hakkında tecrübelerimi, bilgilerimi ve yapılması gerekenleri aktarıcam;

Öncelikle uzun uzun yazmadan ve daha yazıya başlamadan tek bir cümleyle  özetlemek gerekirse, Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliğini intibakta ki avantajlarından dolayı şiddetle ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Peki şimdi gelellim bu tavsiyemin nedenlerine.

1) Diğer üniversitelerdeki gibi DGS ile geldiğin için hocalar sana kıl değil, tam tersine DGS’li olduğunu duyunca daha bir ilgileniyorlar (MAK-EL de başıma gelmişti). Bunu bir kaç örnek ile daha desteklemek gerekirse, sınav kağıdına “Hocam Dikeygeçiş sınavı ile geldim, bu dersten kalırsam atılıcam.” diye yazıp yaklaşık 3-4 kritik dersten böyle geçirdiğimi çok net hatırlıyorum, yani hocalar kalacak kağıdını ne yapıyor ne ediyor geçiriyorlardı,  bunun dışında hocaların odasına gidip durumunu, atılma mevzunu anlatınca hoca direk senin ismini bir kağıda yazıp kağıdına özel olarak bakacağını söylüyorlardı, bunu yapanlarda öyle asistanları falan değil koca koca Profesörler yapıyorlardı ve ayrıca bu verdiğim örnekler sadece benim başıma gelmiş münferit örnekler olmadığı için arkadaşlarımın ve benden önceki intibak öğrencilerininde başına geldiği için rahatlıkla söyleyebiliyorum. (Tabi bunları yapabilmek için sınav kağıdınızda bir şeyler olması lazım, öyle boş kağıdı da geçirmiyorlar)

2) Verilen ders sayısı diğer üniversitelerde ki gibi öyle bir dönemde 10-15 ders değil, birinci ve ikinci  dönemde  altışar ders olmak üzere toplam 12 dersten mükellefsiniz.Aslında ders sayısı demek yanlış bir ifade olabilir birinci ve ikinci dönem 17 kredi olmak üzere toplam 34 krediden yükümlüyüz.

4) İntibak döneminde verilen derslerde öyle bir i 1. sınıftan diğeri, diğerleri 2. sınıftan karışık şeyler değil, yani sen bölünmüyorsun, direk 2. sınıftaki dersleri alıp başlıyorsun intibak sınıfına, sadece nutuk ve sosyal seçmeliler hariç)

İntibak Dersleri;
I.Dönem
1) Diferansiyel Denklemler (4)
2) Termodinamik I (3)
3) Malzeme Bilimi (3)
4) Mukavemet (3)
5) Elektrik ve Elektroniğin Temelleri (2)
6) İstatistik (2)

II. Dönem
1) Mühendislik Matematiği (4)
2)  Dinamik (4)
3) Sayısal Analiz (3)
4) Mühendislik Malzemeleri (2)
5) Termodinamik (2)
6) Mukavemet II (2)

5) Normal eğitim dönemlerinde dersleri veremediğin zaman artı yaz okulu hakkın, gene veremezsen artı bir yıl hakkın daha var intibak derslerini vermen için.Örnekle açıklamak gerekirse; intibak dersleri arasında bulunan dört kredilik Diferansiyel Denklemleri dersini veremedin mi?  Yaz okulunda 4 kredlik  fizik dersini alıp verirsen 4 kredin böylelikle sayılmış oluyor.

6) Hani çoğu üniversitede vardır ya “DGS’li olduğumuz için mağdur olduk, DGS – İntibak bizim için negatif  bir kavram oluşturuyor.” işte Uludağ üniversitesi makine mühendisliğinde böyle bir şey yok tam tersine eğer ben DGS’li olmasaydım 2. sınıfı tekrar okumak zorunda kalırdım, çünkü bizim üniversitede bir üst sınıfa geçmek istiyorsanız ortalamanızın 1.8 olması gerekiyor ama benim ortalamam 1.74 te kalmıştı, bu durumda intibak sınıfından 3. sınıfa geçemiyordum ama biz DGS li olduğumuz için bir üst sınıfa geçmemiz için aranan kriter sadece “en fazla 2 dersten kalınabilir” kriteriydi ve bende sadece bir dersten kalmıştım ve böylelikle ortalamam 1.8 in altında olmasına rağmen üçüncü sınıfa geçmeye hak kazanmıştım.

Bu yazdıklarım sadece ve sadece Uludağ üniversitesi makine mühendisliği bölümü için geçerlidir, yani bırakın Uludağ üniversitesini, mühendislik fakültesine bağlı başka bölümleri bile kapsamıyor, her bölümün intibak uygulaması farklı farklıdır.
Aklıma gelenler şimdilik bunlar, aklıma geldikçe buraya yeni maddeleri ekleyeceğim.

Bir önceki yazımız olan Röportaj başlıklı makalemizde makine, makine mühendisi ne yapar ve makine mühendisi röportaj hakkında bilgiler verilmektedir.

10 Responses

 1. En sevdiğim kısım “Hocam Dikeygeçiş sınavı ile geldim, bu dersten kalırsam atılıcam.” diye yazmak oldu 😀

  Bunlara ek olarak soruları kesinlikle boş bırakmayın. Sorunun cevabını bilmesenizde ne biliyorsanız doldurun kağıda. Kim ne derse desin Uludağ Makine rahat gerçekten.

 2. Dgs 2011 hedef Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği 1. Öğrenim. İnşallah kazanır yerleşir ve hayırlısıylada okurum. Bu arada bilgilendirdiğin içinde teşekkür ederim arkadaşım. Umarım dediğin gibi hocaların yaklaşımı sıcak kanlı ve olumlu olur, sıkıntısızca okuruz.

 3. İnşallah olur, işşallah kazanırsın, eğer olursa beni bulursun ünide, ben bu sene 4. sınıf oldum…. Zaten iletişim bilgilerimde sitede yazıyor…

 4. Geri bildirim: Uludağ Üniversitesi İntibak [DGS - Makine] | Mühendis Alanı | Mühendis.us - Makine Mühendisliği, Elektronik mühendisliği, tekstil mühendisliği, çevre mühendisliği, Endüstri mühendisliği, Uzay - Uçak mühendisliği
 5. slm 2011 tercih yapıcam kafam çok karışık intibakla birlikte inglizce hazırlık da görülüyor mu devam zorunluluğu ne durumda uludağ ya da yıldız teknik düşünüyorum yardımcı olun lütfen

  1. İngilizce hazırlık bu yıl zorunlu olmaktan çıkarılmış. Bizim zamanımızda zorunluydu, sonra seçmeli yaptılar, tekrar zorunlu oldu, tekrar seçmeli oldu. Öğrencilerin kafasıda allak bullak oldu. DGS tercih klavuzunda hazırlık durumu belirtilecektir. ( Orkan'ın yerine cevap yazdım. Tesadüfi olarak denk geldi 🙂 )

  2. İngilizce durumunun aslında hep değişen bir durum ama son olarak bu sene I. öğretimlerde isteğe bağlı bulunmakta II. öğretimlerde ise İngilizce hazırlık hiç yok. Bunun dışında devam zorunluluğu var. İngilizce hazırlık binası biraz ters bir yerde, hani sorsan hazırlık okuyup mutlu olan var mı diye bir kişi bile bulamayıcağına eminim, Uludağ hazırlık fiziki şartlardan dolayı biraz kötü bir şöhreti var.

 6. iyigünler aslında ben sınavı geçtikten sonra gerisinin geleceni düşünuorum fakat matematikle ilgili bilinmeyen denklemlere çok zorlanıorummm ne yapmalıyım makina mühendisliği istiorum bende bu arada fizik kimya giibi bu iki dersde iyimdir yaniii intibak sınıfında zorlanmicam derslerdir 260 puanlada girebilirmiyim bir yerlere ??

  1. İyi günler, DGS\’nin her aşamasını ayrı ayrı değerlendirmemiz en sağlıklısı olacaktır, ilk aşama sınav, öncelikle sınava odaklanman gerekiyor, intibakı kafana takma, sınavda fazla net yapmaya odaklan. Sınavda ise nasıl çalışılması gerektiğini kendi fikirlerimi yine bu sayfada yazdım…
   Bunun dışında İntibak ise kimya falan hiç işine yaramayacak, kimya ile makine mühendisliğinin hiç bir alakası yok zira öyle bir dersimizde yok (elektrik, elektronik, tekstil müh olsan işine yarardı) intibakta tek bilmen gereken ve daha önceden hazırlanman gereken şey ise TÜREV ve İntegral bunları çok iyi yut-gel hiç bir zorluk yaşamazsın.

 7. selam ben yeni kayıt yaptırdım yukarıda verdiğin dersler bütün bölümlerden gelenler için aynı mı ben iklimlendirmeden geldim ama otomasyona hala derslerim düşmedi merak ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top