Uludağ Üniversitesi Konaklama

ÖSS puanları açıklandı şimdi sırada tercih dönemi başlıyor, bir üniversiteyi tercih ederken nelere dikkat edilmesi lazım? Bununla ilgili bir çok madde sıralama imkanımız var ve bunların arasında ise “Konaklama İmkanı” ilk sıralarda yerini alıyor. Bursa Uludağ Üniversitesinde 3 yıldır tecrübe sahibi olduğum bu konuyu yazmak istedim. Bütün yazılarım da olduğu gibi konuyu detaylarıyla anlatmadan, tek bir cümle ile cevaplamak gerekirse “-Bursa Uludağ Üniversitesinde konaklama imkanları nasıl? sorun yaşarmıyız ? zorluk çekermiyiz?” kısa ve açıklayıcı bir cevap vermek gerekirse “-Kesinlikle zorluk çekmezsiniz, şiddetle tavsiye ediyorum.”

Ve şimdi konumuzu detaylandırmak, merak edilen ayrıntıları açıklamak gerekirse; Ben Bursa’ya şehir dışından (İstanbul) kazanan ve 3 yıldır Bursa-Görükle’de yaşayan birisiyim. İlk olarak konaklama konusunu iki başlığa ayırmak gerekiyor;

1) İngilizce Hazırlık Okuyanlar için; Eğer hazırlık okuyacaksanız işler biraz değişiyor, çünkü hazırlık yerleşkesi , ana kampüsten 45 dk otobüs mesafesinde ve etrafında devlet yurdu, özel yurt ve öğrenci için uygun kiralık evler bulunmayan, Bursa otobüs terminalinin yanında, şehrin bir nevi çıkışı sayılacak bir yerde, hazırlık okuyacaksanız yerleşim, konaklama konusunda biraz zahmet çekeceksiniz demektir, ya şehir merkezinde bir ev tutacaksınız yada aşağıda anlatacağım yerlerde ev veya yurt tutacaksınız buda size ekstradan 45 dk zaman ve ulaşım masrafı olarak negatif bir şekilde dönecek, yani özetlemek gerekirse hazırlık okuyanlar bir sene konaklama anlamında eziyet çekecekler (kendimden, dönem  arkadaşlarımdan ve şimdi hazırlık okuyan arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler dahlinden  bu “eziyet” kelimesini mecazi değil gerçek anlamıyla yazıyorum)

Görükle

2) İngilizce Okumayıp Görükle Kampüsünde Okuyacaklar için;  Konaklama anlamında sınırsız imkanın, öğrenci için dizayn edilmiş evlerin, sitelerin, devlet yurtlarının, özel yurtların bulunduğu bir semttir Görükle Köyü. Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi (Ana Kampüs) 5 dk minibüs mesafesindedir. Tamamen öğrencilerden oluşan bu köyde (Köy dediğime bakmayın sadece adı köy), gene tamamen öğrenciler içi yapılmış 1+1 – 2+1 ve nadiren de olsa 3+1 evlerden oluşmuşmaktadır, evlerin %80 ni beş yılı geçmemiş binalardır,  bu köyde öyle “-öğrenciye ev vermem.” gibi bir cümle yok, çünkü tamamen bütün sistem öğrenciler üzerine kurulmuştur, köyün halkı ise köyün iç taraflarında yaşar, köyün yaş ortalaması 22 dir. (Görükleyi azda olsa kafanızda tasvir edebilmeniz için böyle detayları veriyorum) Görükle’de eşyalı, dayalı-döşeli ev bulma imkanız da oldukça mümkündür, hemde öyle dayalı döşeli evlerdir ki sadece bavulunuzu alıp gelmeniz yeterlidir (plazmalı, klimalı, yemek takımlı, mikro dalga fırınlı vs. vs. evler oldukça yaygındır). Evler genelde Amerikan mutfaktır, 65-70 metrekarelik 2+1 eşyasız bir evin kirası ortalama 400-450 TL dır (kafanızda bir rakam oluşsun diye ortalama bir fiyat vermek istedim). Yani kısacası sınırsız ev imkanı vardır. Bunların dışında üniversitenin içinde KYK’nın yurtları ve Üniversitenin yurtları bulunmaktadır, bu yurtlar üniversitenin kampüsünün içindedir, yani yurdunuzdan çıktığınızda karşınızda fakülte binanızı görürsünüz. Yurt imkanı sadece bunlarla sınırlı değildir, Görükle’de sayısız kız veya erkek veya karma yurtlar, apartlar mevcuttur.  Bunların dışında Bursa merkezde de yurtlar mevcuttur, kampüsten bursa merkeze gitmek metroyla 35-40 dk sürmektedir ama kişisel fikrim eğer bir öğrenci ev veya yurt tutacaksa kesinlikle ve kesinlikle Görükle’de olmalıdır.

Bunların dışında yurtların, apartaların, evlerin isimlerini kiralarını falan yazmak, reklam yapmak gibi bir düşüncem yok sadece ben Uludağ üniversitesini şehir dışında kazanan birisinin konaklama açısından sorun yaşamayacağını ifade etmek istedim ama gene bu detayları öğrenmek isterseniz bana iletişim kısmından özelden ulaşabilirsiniz ve elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Bir önceki yazımız olan Neden Uludağ Makine ? başlıklı makalemizde Neden mühendislik, neden Uludağ makine ve neden uü hakkında bilgiler verilmektedir.

7 Responses

 1. teşekkürler KYK yurdu üniversitenin kampüsündeymiş 16.000 dönüm deniyordu bu kampüse Türkiyenin ikinci büyük kampüsü kyk ile türkçe öğretmenliği binası arası dolmuşlamı gidiliyor yoksa yayanvaylamı 🙂 kyk yurdu ile eğitim fakültesi arası kaç dakika sürüyor 16.000 dönümden oluşunca insan düşünüyor bende seneye oradayım inşallah.

  1. evet kampüs oldukça büyük ama buna üniversitenin orman arazaside dahil, onun için gözünü korkutacak bir durum yok, kampüsün bir ucundaki bir binadan, diğer ucundaki binaya yarım saatte yürürsün kaldıki KYK ile eğitim arası ise 10 dk mesafede.
   İnşallah seneye kazanırsın ve bizzat kendin şahit olursun. Başarılar, kolay gelsin…

 2. çok teşekkürler.. (öğrencileri çok zorlayan bir üniversite deniliyor hep yaz okuluna kalınıyormuş bu da extra masraf ve yorgunluk hocalar damı yoksa öğrencilerde mi problem ) bu üniversiteyi ve Türkçe Öğretmenliğini çok istiyorum Hayırlısı. Üniversitenin vize ve final uygulaması nasıl bir vize bir finaldir büyük bir ihtimalle ders geçme notu 70 midir? Ben ev ve özel yurtta kalamam KYK yurduna imkan tanıyan bir bursum var devlet bütçeli o yüzden KYK da kalırsam o bursum devam edecek çok sorunlu diyorlar ve çok kalabalık odalarmış KYK da. Aklımın bir ucunda ise Balıkesir Eğitim Fakültesi var ama onunla ilgili pek bir bilgim yok. Başınızı ağrıttım ama insan merak ediyor işte…

  1. Ben mühendislik fakültesinde olduğum için eğitimi bilmiyorum. Ama çok zor bir üniversite demek yanlış, kime göre? neye göre? 40 bin kişinin okuduğu bir üniversiteye 10 kişi zor dedi diye yada 10 kişi kolay dedi diye genelleme yapmak yanlış olur.

   Evet KYK kız yurtları kalabalık 8 kişilik odalarda kalınıyor, bu yüzden bence sıkıntılı…Ama yeni modern 1000 kişilik KYK yurdu yapılıyor ayrıca üniversitenin kendi yurtlarıda var

   1. 'yeni modern 1000 kişilik KYK yurdu yapılıyor' dediniz. Bahsini ettiğiniz Yüksek Ücretli Devlet Yurdu mu oluyor.. Ya da öğrenmek istediğimi şöyle ifade edeyim. Görükle Kampüsü çevresinde Yüksek Ücretli Devlet Yurdu var mı 🙁 ? Araştırmalarımın sonucu olmadığı yönünde. Bursa gibi 1 şehirde böyle 1 yurdun olmaması çok üzücü olur esasen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top