Ve BUTGEM…

Geçen hafta başladığım kursla ilgili (BUTGEM – Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi)  bir şeyler yazma zamanı geldi, yazacak şok şey oluşturdum kafamda ama bunları zaman içinde sitemde paylaşacağım. Şimdi ise kursla ilgili kısa bir özet, kursu gösteren resimler ve güzel bir yazı paylaşmak istiyorum.

Aslında hocalar buraya kurs dememizi istemiyorlar, okul dememizi istiyorlar aslında da haksız da değiller. Çünkü çok kapsamlı ve yoğun bir eğitimden geçiyoruz. Toplam 960 saatlik eğitim alıyoruz, haftada 6 gün, sabah 9 dan akşam 17:15’e kadar.

Aldığım bu kursun adı “Makine Tasarım” diye geçiyor ve Solid Works programı öğreniyoruz, bu programda tasarladığımız parçaları ve/veya makineleri atölyelerde ve bize tahsis edilmiş ve aynı zamanda eğitimini aldığımız makinelerde üretiyoruz yani atölye derslerinde de torna, tesviye ve cnc gibi tezgahları da kullanmayı öğreniyoruz. Bu derslerinde dışında haftada 10 saat İngilizce dersi de var, ayrıca teknik resim, bağlama elemanları, üretim yöntemleri, cnc programlama dersleri de görüyoruz ve bu dersleri sadece teorikte de değil bizzat uygulama yaparak işleme imkanımız var, derslerin çoğu masa başında değil atölyede bizzat öğretilen tezgahın veya uygulamanın yanında işleniyor, daha doğru söylemek gerekirse, misal; ilk önce kaynak yöntemlerini işliyoruz sonra da atölye ye inerek kaynak makineleri tanıyoruz daha sonraki derste ise kaynak yapıyoruz. Daha sonraki yazılarımda tek tek derslerin içeriklerini de paylaşacağım. Genel olarak ders işleme sistemi böyle.


Fiziki şartlar ise mükemmel denecek derecede, çoğu üniversite bulunmayan imkanlar var, çok geniş ve kapsamlı, gelişmiş bir teknolojiye sahip atölyeleri bünyesinde bulunduran bir vakıf. Sınıflarda öyle bir yığılma mantığı yok (benim sınıfımın mevcudu 17) herkese bir bilgisayar düşüyor, atölyelerde ise iki kişiye bir tane tezgah düşüyor ama tezgahlar dönüşümlü kullanıldığı için her hangi bir sorun yok (bir kısım frezede çalışırken öteki kısım torna da çalışıyor)
Şimdilik kurs hakkında aklıma gelenler bunlar, bu kurs hakkında benim ilk izlenimim MÜKEMMEL, başka bir yerde böyle bir kurs alma imkanı yok, çünkü çoğu yer sadece program kursu veriyor (solid , autocad) ama burada programı ve üretimi aynı anda görüyorsunuz. Vakti olan herkese ve bu işlerle ilgili olan herkese bu kursu tavsiye ediyorum.

Bir önceki yazımız olan Digital Miras başlıklı makalemizde Digital miras, hesaplarımız ne olacak ve ölünce internet hesaplarına ne olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

8 Responses

 1. Bizim laboratuvarlar bunların yanında anaokulu sınıfı gibi kalmış 🙂 Zamanım olsada bende uygun bir kursa girebilseydim.
  Bu arada Ozan, "Kursa benim sayemde girdi, ben olmasam giremicekti" diyor ve senden bişeyler bekliyor ona göre :))

 2. Makine tasarımıyla ile ilgili bu atölyelerden iki tane daha var ama resimlerini çekemedim 🙁 🙁

  Vay bee ozana bak hemen sahiplenmiş, neyse ozanı görürüz artık, kantinde bir çay ısmarlarım ama bizim müh kantininde (gelirse tabi 🙂 🙂 🙂

 3. 4 ay daha ordasın nasıl olsa. Bol bol çekersin, yazı yazar, bizleri bilgilendirirsin.

  Klasik Ozan bahanesi hazır. " Ben tuvalete gircem yada fotokopi çektircem, siz çayı alın uçağın oraya gelin" 😀

 4. Geçen hafta yaşanmış gerçek bir olaydan kısa bir kesit !

  Ozan: Artık aştım bu olayları. Her yere gider, girer, konuşurum.
  İlhan: Han kafeye bile gelirsin yani.
  Ozan: Heralde, artık han kafeyle ilgili sorun kalmadı.
  İlhan & Melih: 2 saat boşluğumuz var. Hadi gidiyoruz han kafeye.
  Ozan: Çok yemek yedim ya. Karnım ağrıyo şimdi. Hem çok uzak. Sonra gideriz.
  ilhan & Melih: !!??&&….

 5. SELAM BENDE FANUC CNC'E BAŞLAMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR

  1. CNC'ye başlayabilirsiniz bence gayet başarılı bir grup, çünkü BUTGEM'de bütün kurslar gözüktüğü gibi güzel olmuyor ama CNC'yi tavsiye ediyorum. En son kayıtlar ise yılbaşında vardı onu kaçırdınız ama yeni kayıtları hem benim sitemden hemde http://www.butgem.og.tr den takip edebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top