Yeni Nesil Gelir Modeli Uygulaması

Daha önce yazdığım “gelir modeli” yazıma istinaden, “yeni nesil gelir modeli” kavramını pekiştirmek için; konvansiyonel gelir modeline sahip bir işi,  yeni nesil gelir modeli yapısına çevirmek ve ölçeklenemeyen iş modelini, ölçeklenebilir bir işe çevirmek için bu uygulamalı yazıyı yazdım.

Yeni nesil gelir modeline ve ölçeklenebilir bir iş modeline çevireceğim iş; mevcutta Çöp kamyonu üretimi yapan bir fabrika. Mevcut durumda bu iş nasıl çalışır, nasıl gelir elde eder? Sadece. fabrikadan çıkan çöp kamyonu sayısına bakılır, üretimin üstüne kar marjı koyulur ve satılır. Bir kamyon üretmek için 1 birim enerji harcanır, 100 kamyon üretmek için 100 birim enerji harcanır (veya 100 kamyon için 90 birim enerji harcanır), görüldüğü üzere ölçeklenebilirlik sıfır. Üretilen üründe herhangi bir katma değer yoktur. AR&GE adı altında yaptığınız işi, rakibiniz kopyalayıp bir haftada kendine uyarlayabilir.

Oldukça geleneksel gelir modeline sahip bu işi nasıl yeni nesil gelir modeli yapısına uyarlayacağız ve iş modelini nasıl ölçeklenebilir hale getireceğiz?

Kısaca anlatmak gerekirse eğer, DESİ alarm firması gibi fabrikada plastik kutusunu yaptığımız alarm kutusunu satmayacağız, PRONET gibi alarm, güvenlik hizmeti satacağız/kiralayacağız. Bu mantığın çöp kamyonu üretimine uygulanması. Çöp kamyonu satmayacağız, çöp toplama hizmeti satacağız.

gelir modeli

 1. Belediyelere çöp kamyonları satılmayacak, çöp toplama hizmeti satılacak.
 2. Çöp kamyonları üretici firmanın olacak.
 3. Belediyelere çöp toplama seçenekleri sunulacak. (Çeşitli üyelik paketleri)
 4. Çöp toplama insan gücü de belediyelerden alınacak.
 5. İnsan gücü ve ekipman ölçeklenebilir şekilde bir çok belediyede birden çalışacak.
 6. Çöp kamyonları 7×24 aktif olacak.
 7. İnsan gücü vardiyalı bir şekilde çalışacak.
 8. Güçlü bir organizasyon ağı kurulacak.
 9. Toplanan çöplerinin ayrıştırılmasında da gelir elde edilecek.
 10. Aynı çöp kamyonu x belediyesinde de çalışacak, y belediyesinde de çalışacak.
 11. Akıllı atık toplama sistemleri geliştirilecek böylelikle verim artacak. (Örn: Boş çöp konteynerına çöp kamyonu gitmeyecek, boş konteyner algılanacak)
 12. Üretilen çöp kamyonu gelir kaynağı olarak baz alınmayacak, verilen hizmet ana gelir kaynağı olacak.yeni nesil gelir modeliBu sistemin artıları
 • Ölçeklenebilir gelir modeli.
 • Bilgi üretme, bilgiyi barındırma, bilgiyi satma (Kendi sektöründeki big data)
 • Teknoloji üretme
 • Vazgeçilmezlik / Bağımlılık
 • Belediyelerin alımdan çok taşere hizmetlere daha açık olması.

  Eksileri

 • Belediyeler ile siyasi ilişkilerin kuvvetli olması gerekir.

Çok uzun bir konu olan, üzerine sayfalar dolusu planlamaların yapılması gereken bir iş modelini ana fikir çerçevesinde anlattım. Ciddi bir iş planı için detaylara kadar inilip planlamalar yapılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Gelir Modeli başlıklı makalemizde Gelir modeli ve yeni nesil gelir modeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top